Konaklama işletmelerinde kapasite kullanımı: Kuşadası ve Kemer'deki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde uygulama
Capacity utilization in hospitality firms: Implication on four and five star hotels in Kuşadası and Kemer
  1. Tez No: 187845
  2. Yazar: OLCAY KILINÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEHRA EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
KONAKLAMA ŞLETMELER NDE KAPAS TE KULLANIMI: KUŞADASI VEKEMER'DEK DÖRT VE BEŞYILDIZLI OTEL ŞLETMELER NDE UYGULAMAOlcay KILINÇÖZETKapasite kavramı işletmeler açısından, üretim oranı ya da belli bir zaman dilimiiçerisinde gerçekleştirilebilecek üretim miktarı anlamını taşımaktadır. Otel işletmelerinde isekapasite, otellerin birincil ürünü oda ve yatak sayısıdır.Kapasite kullanımı, işletmelerin normal kapasitesinin kullanılan kısmı olaraktanımlanmaktadır. verimliliğin, karlılığın ve rantabilitenin en temelşletmelerdegöstergelerinden birisi olan kapasite kullanımı, otel işletmelerinde doluluk oranları ile ifadeedilir. Kapasitenin kısa dönemde sabit olduğu, kuruluşu yüksek maliyetler gerektiren vesunulan ürünün niteliğinin stoklamaya olanak vermemesi, otel işletmelerini mevcutkapasitelerinden maksimum düzeyde faydalanmalarını gerekli kılar. Başka bir deyişle otelişletmelerinin karlı hale gelmesi ve devamlılığının sağlaması için kapasite kullanımınınyüksek olması temel unsurlardandır.Buna paralel olarak, bu araştırmanın temel amacı; otel işletmelerinde kapasitekullanımının, Kuşadası ve Kemer'deki dört ve beş yıldızlı otellerdeki düzeyini ortayakoymaktır.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, turizm olayı ve kapasitekavramına ilişkin bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde otel işletmeleri, otelişletmelerinde kapasite ve kapasite kullanımı konularına değinilmiştir. Son bölümde isearaştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi vurgulanarak, Türkiye Turizmi'nin genel birdeğerlendirilmesi yapıldıktan sonra Kuşadası ve Kemer'deki konaklama işletmelerindekikapasite kullanımı, kapasite kullanım oranlarının karşılaştırılması hakkındaki bulgular ve bubulguların değerlendirilmesine yer verilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda, Kemer'deki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin kapasitekullanım oranlarının Kuşadası'nın üzerinde olduğu, Kemer'de turizm sezonunun tüm yıladağıldığı, Kuşadası'nda ise Mayıs-Eylül ayları arasına sıkıştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
CAPACITY UTILIZATION INHOSPITALITY FIRMS: IMPLICATION ON FOUR AND FIVE STAR HOTELFIRMS IN KUŞADASI AND KEMEROlcay KILINÇSUMMARYCapacity for the firms means production rate or real production level in a period oftime. For hospitality firms capacity is related to basic products of the hotels as number ofrooms and beds.Capacity utilization can be defined as the used part of normal capacity. Capacityutilization shows productivity, profitability, rantability of the firms, and also measures by theoccupancy rates in hotels. Because of capacities of the hotels are limited in short period of thetime, establishing needs high capital, products can not stock, capacity in hotel managementmust be used in maximum level. On the other way of speaking for a productive and rantablehotel, the capacity utilization must be in high level.According to all these things, main goal of this research is to obtain capacityutilization level in four and five star hotels which are situated in Kuşadası and Kemer.This study contains three main parts. In the first part, definition of tourism andcapacity was given. Hotel management, capacity and capacity utilization in hotel firms weregiven in the second part of the study. Finally first the goal, concept and method of the studywas given, and then after the general information about tourism in Turkey, the result of thefindings about capacity utilization in four and five star hotels in Kuşadası and Kemer, andcomparison about hotel capacity rates in these two destinations was investigated in the lastpart of the study.As a result of this study, after the comparison of the four and five star hotels usedcapacity rates, we can say that capacity rates of four and five star hotels in Kemer is higherthan Kuşadası. By the way, we can add tourism season in Kemer settles all months of theyear, although tourism season for Kuşadası is between September and May.