273 numaralı Manisa Şer'iyye sicil defteri, (1252-1253/1836-1837), transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The kadı's registers Manisa form number 273,1252-1253/1836-1837), transcription and evaluation
- Tez No: 187848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER TEPEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 606
Özet
Ter'iyye sicilleri, kadıların görevleri gere i mahkemelerde verdikleri hükümleri,merkezden gelen belgeleri ve sorumlu oldukları yerlerdeki önemli olayları kaydettikleridefterlerdir.er'iyye sicillerinden, o dönemin ekonomik, sosyal, kültürel ve hukukidurumunu, askerlikle ilgili bilgileri, sava öncesi ve sonrası toplumsal olaylarınıçıkarmak mümkündür.er'iyye sicilleri kadı ve naiblerin mahkemelerde hüccet, ilâm, maruz, müraseleeklinde kaydettikleri hükümleri, tayin beratlarını, buyrultu, tezkire, tahrirleri geçtiklerikaza, kasaba ve köylerde olan önemli olaylara dair kayıtları ihtiva etmektedir..Bu çalı mada ise, 273 Numaralı Manisa er'iyye Sicil Defterinin tanıtımı, sicilinkaydedildi i Manisa hakkında de erlendirme, hükümlerin özeti ve hükümlerin konularagöre tasnifi yapılmı tır.273 no'lu defterden yararlanılarak 1252-1253 (1836-1837), yılları arasındaOsmanlı Devleti'nin sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki ve siyasi hayatı hakkında bilgisahibi olabiliriz.er'iyye sicillerindeki konular, bir kaza idaresinde meydana gelebilecek hertürlü olay ve düzenlemeler ile tarihi gerçekleri kapsar. 273 no'lu defterde ise sadecetereke kayıtları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Court Records are the notebooks on which the judges write down their decisionsthey make because of their jobs, the documents which come from the governmentadministrative central and the important incidents that happen the places they haveresponsible for.It is possible to learn from court records, the social, cultural, law, economicalsituations of that period, the information of army, the social incidents before and afterthe wars.Court records recisters were used for Kadı and Naib in the law court ascertificate, written copy of court decision, eweposed to, sultan?s commaud,designations, essoys which were icluses the important events in town, cities or villages.Wathis working, is about Court records registers, the kadı?s registers definitionfrom 273, featunes relating to register and topics, place wish was written and lasted theevents besides it had been evaluated about Manisa had been classified according rulessummary and rules to subjects.We can benefit from 273 no register for learning social, cultural, economical,and political knowledge about Ottaman Empire between 1252-1253 (1836-1837).The registers contain which will be able to do every various events and containthe history confirmis.