Kehf suresi'nin eğitim açısından tahlili ve değerlendirilmesi
Analysis and appraise of surah El-Kehf with direction education
- Tez No: 187858
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kehf Sûresi'nin Eğitim Açısından Tahlili ve DeğerlendirilmesiHazırlayan: Rahime Şule (HABERGET REN) ÖNENÖZETHer eğitim anlayışının dayandığı farklı bir eğitim felsefesi vardır. slam eğitimini iseKur'an-ı Kerim'e dayanır. Bundan dolayı slam eğitiminin yapısını, metotlarını, gayelerinianlayabilmek için Kur'an-ı Kerim'i incelemek gerekmektedir.Genel olarak Kur'an'ın eğitim anlayışına baktığımızda bir bütün olarak insanşahsiyetine uygun olduğunu söyleyebiliriz.Yine Kur'an, insanları eğitirken farklı durumlara göre farklı eğitim metotlarıuygulamıştır. Kehf sûresinde, bir eğitim yolculuğu olan Hz.Mûsa ile salih kulunyolculuğunda, insanın yapısına uygun farklı eğitim metotlarının uygulandığı görülmektedir.Kur'an'ın insanları eğitmedeki en önemli hedefi insanlara tevhid inancını aşılayarakşirkten uzaklaştırmak ve ahiret inancını yerleştirmektir. Yine Kur'an'ın amacı hayattakarşılaşılan olayların bir iç yüzünün olduğunu bu yüzden başa gelen musibetlere sabretmekgerektiğini öğretmektir. şte Kehf sûresinde Kur'an'ın bu hedefleri istikametinde insanlarıneğitildiği görülmekte ve bunun için farklı eğitim metotlarının uygulandığı görülmektedir.Kehf sûresinde eğiticide ve eğitilende bulunması gereken vasıflara da işaret edildiğigörülmektedir. Özellikle bir eğitim yolculuğu olan Hz.Musa-Hızır kıssasında gerekHz.Mûsa'nın gerekse Hızır'ın ifade ve davranışlarında bu konuyla ilgili birçok örneklekarşılaşmaktayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThere is different philosophy of education that every education insight leans on.slam education lean on Qur?an. Accordingly the Qur?an must be survey for understandingsutracture, mehtods and goals of slam education.When we take care of islam education we can generally say that Qur?an education isdecent for human personality.When Qur?an educates human, Qur?an applys different educational methods fordifferent stituation. t is looked that different educational methods is applied in Sürah al-Kahfat journey Musa and Hızır.The Qur?an?s aim at educating human causes human belief unity of gad (tevhit) andlast day and distance from partnership (şirk).The Qur?an?s aim teach human that eventswhich were gone to meet in life, have a reason and Qur?an teach human patiant aboutcalamity. Aducating of human was take care in Sürah al-Kehf direction Qur?an?s aims andapplying metoth education.t is taken care that quality must exist of teacher and student in Sürah al-Kehf. Weexpecially meet very examples in story Musa and Hızır that it is travel education and inexpression and behaiver of Musa and Hızır about this topic.