İlk devir islam ceza Hukunda Hadd cezalarının infazı
The execution of Hadd punishments in the early period
  1. Tez No: 187859
  2. Yazar: ADEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET NURİ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZETİLK DEVİR İSLAM CEZA HUKUKUNDA HADD CEZALARININ İNFAZIİslam hukukunda mahkemece verilen ceza hükmünün infazı, ?hadd?, ?kısas-diyet? ve ?ta'zir? şeklinde ele alınır.Tezimizi işlerken, cezalar, hadd cezaları, infaz kavramı, hadd cezaları veinfazı ile infaz yerleri konularını sırasıyla ele alarak hadd cezalarının infazıhakkında topluca bir bilgiye ulaşmaya çalıştık.İslâm hukukunda cezalar suçlara göre farklılık arz eder. Hadd cezaları;miktarı ve sınırları daha önceden Allah tarafından taktir olunmuş, yüce yaratıcınınkulları üzerindeki bir hakkı olarak algılanmıştır. Hadd cezalarını gerektiren suçlarınsayıları sınırlıdır ve nass ile sabittir.İnfaza başlayabilmek için mahkeme kararının kesinleşmesi gerekir. İslamhukukunda suçun sübutunu sağlayan ıspat yolları, kararın kesinleşmesi manasıtaşıdığından, bunları İslam ceza hukukunda infazın şartı olarak tespit ettik.Yine cezanın infazının meşruiyyet şartları arasında infazın kanuniliği,şahsiliği ve umumiliği kavramlarını tespit ettik.İslam ceza hukukunda bazı cezaların infazının şartlı olarak ertelenmesimümkündür.Hz. Peygamber ?s.a.v? dönemindeki infazın gerçekleştirildiği yerlerin, sabitbir infaz mekanı değil de, duruma ve şartlara göre değişkenliği bulunan yerlerolduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EXECUTİON OF HADD PUNİSHMENTS İN THE EARLYPERİODIn Islamic Law, the execution of the punishment decided by the court can beclassified as either of the three categories: hadd (canonical punishments), kısas(retaliation)-diyet (blood money) or ta'zir (correction).In our study, we tried to reach a comprehensive view about the execution ofhadd punishments by examining, respectively, punishments, hadd punishments, theconcept of execution, hadd punishments and their execution and the places ofexecutionIn Islamic Law, punishments vary according to the crimes. Haddpunishments are those of which their limit and boundaries are commanded by Allahand are seen as the right of the Creator over His servants. The number of crimes thatrequire hadd punishments are limited and ordained by the Canonical sources.In order to start execution of a punishment, the decision of the court has to bemade certain. Because the means and ways of proving the validity of guilt, inIslamic Law, also mean the establishment of decision in the court, we found out thatthey are also the requirements of execution in Islamic Penal Law.Also, we discovered the concepts as among the requirements of the legalityof the execution of a punishment that the execution is lawful, individual and general.In Islamic Penal Code, it is possible to conditionally postpone the executionof some punishmentsWe believe that the places where the execution was carried out during thetime of the Prophet Muhammad were not some certain places of execution but wererather places varied according to situations and conditions.