Türkiye'de belediyelerin vergi kapasitesi ve vergi gayreti analizi
An Analysis of taxation capacities and exertion of municipalities in Turkey
  1. Tez No: 187869
  2. Yazar: HÜSEYİN DOĞA ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETTÜRK YE'DE BELED YELER N VERG KAPAS TESVE VERG GAYRET ANAL ZHüseyin Doğa ÇEL KMAL YE ANAB L M DALIAFYON KOCATEPE ÜN VERS TES2006DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. brahim DURSUNBir ülkede belli bir dönemde toplanabilecek vergi hasılatı o ülkenin vergi kapasitesiniyansıtırken, toplanan vergi hasılatının vergi kapasitesine oranı o ülkenin vergi gayretinivermektedir. Devletlerin uyguladıkları politikalara göre değişen yerel yönetimlerdeki vergikapasitesi ve vergi gayreti Türkiye'de sadece vergi toplama yetkisinin yerel yönetimleredevredilmesi nedeniyle bazı faktörlerce etkilenmektedir. Bu çalışmada Türkiye'debelediyelerin vergi kapasitesini ve vergi gayretini etkileyen faktörler demografik ve ekonomiközelliklerine göre ayrılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Analizlerin sonucunda belediyelerinvergi kapasitesindeki değişimi açıklayabilme gücü en fazla olan faktörler kişi başına düşengelir ve kurumlar vergisi, sanayi iş kolunda çalışanların toplam istihdama oranı ve kişi başınadüşen daire miktarı olarak görülürken; vergi gayretindeki değişimi açıklayan en güçlüfaktörler hizmetler sektöründe çalışanların toplam istihdama oranı ile kişi başına düşen dairemiktarı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAN ANALYSIS OF TAXATION CAPACITIES AND EXERTION OFMUNICIPALITIES IN TURKEYHüseyin Doga CELIKAFYONKARAH SAR KOCATEPE UNIVERSITYTHE INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCESDEPARTMENT OF FINANCEJULY 2006ADV SOR: Yrd. Doc. Dr. Ibrahim DURSUNWhile the tax revenue collected in a certain country at a certain time periodreflects the taxation capacity of that country, the proportion of tax revenue to the taxationcapacity provides the tax exertion of the country. The capacity and exertion of taxation inlocal administrations, which changes according to policies imposed by the governments, isaffected by some factors only because the authority of tax collecting has been assigned to thelocal administrations in Turkey.In this study, the factors which affect the capacity and exertion of taxation ofmunicipalities in Turkey have been analysed by their demographical and economicalproperties. As a result, it has been found out that while per capita, corporation tax, theproportion of employees in industry to total employment and the number of residences perperson are regarded as the most powerful factors to explain the changes in taxation capacitiesof municipalities; the most powerful factors to explain the changes in exertion of taxation arethe proportion of employees in service sector to total employment and the number ofresidences per person.