Cumhuriyet döneminde Mardin ve yöresinde Süryaniler
Syrians in Mardin and it's surroundings during the period of republic
- Tez No: 187873
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN KIRKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZETSüryaniler, Hıristiyanlığın ortaya çıktığı dönemde, Hıristiyanlığı kabuleden ilk topluluklardandır. Aynı zamanda bu dinin yayılmasında ve gelişmesindede önemli katkıları olmuştur.Süryani Kilisesi'nin doğuşu ve gelişmesi, bir çok tarihi tartışmanın veayrılmanın tarihidir. Bu nedenle de ayrı bir öneme sahiptir. Yaşadıkları coğrafyanedeniyle Süryaniler, farklı bir çok kültürün etkisi altında kalmışlardır. Bir çokkültürü de etkilemişlerdir. Osmanlı Devleti'nin millet sistemi içerisindeyaşadıkları huzurlu dönemlerinde, sosyal, siyasal, eğitim, kültür ve teolojialanlarında eserler üretmişlerdir. I. Dünya Savaşı yıllarında ise, yaşadıklarıcoğrafyada bir çok dış güçlerin etkisiyle savrulmuşlar ve kendi elleriyle eskihuzurlu günlerini arar hale gelmişlerdir. Cumhuriyet döneminde ise, daha huzurlubir ortama kavuşmalarına rağmen, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullarnedeni ile 1940'larda, siyasi ve sosyal koşullar nedeni ile de 1980'lerdetopraklarından göç etmişlerdir.Bugün ülkemizde her vatandaş gibi Süryaniler de, istedikleri gibiibadetlerini yapabilmekte, ibadethanelerini yaşatabilmek için vakıflarkurabilmekte, anayasanın kişilere verdiği haklarını kullanabilmektedir.Bu çalışmada tarihi süreçteki gelişmelerin paralelinde, günümüz Mardinve bölgesi, Süryaniler açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Syrians are one of the first communities accepting Christianity whenChristianity was born. They played a significant role in the early history ofChristianity by spreading Christianity belief and enhanching it.The history of the birth and development of the Syriac Church has been amatter of various discussions and arguments. Hence it is an important issue tostudy. Due to the geography they have been affected by many different culturesand influenced them as well. They contributed social, cultural, political,educational and religious life of the ottomans when they live in harmony. Butduring the WWI, under the influence of some external forces, they faced immensesuffering and mass emigration to different parts of the world and longed for thepeaceful days. In The Turkish Republic, they reached much more peacefulsituations. However they left Turkey due to the economical reasons in 1940?s andfor political and social conditions in 1980?s.Today; they, like every Turkish citizen, can freely perform the religiousactivities and build their foundations and enjoy the constitutional rights.In this work, we studied Mardin and its surrounding in the perspective ofthe Syrians parallel to the historical developments.