Gıda pazarlama ve dağıtım işletmelerinde iç denetim (örnek uygulama)
Internal auditing for food marketing and distribution (case study)
- Tez No: 187872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İşletmelerde dış denetim kavramı sürecinin başlamasıyla içdenetim de önem kazanmış ve kurumsallaşmış tüm işletmeler için gereklihale gelmiştir. Başlarda iç denetim muhasebe denetimi çerçevesinde dışdenetim sürecine katkıda bulunması amaçlanmış fakat gelişen süreçteişletme organizasyonu içindeki tüm birimleri etkileyen ve hizmet edenayrı bir birim olma özelliği kazanmıştır.Günümüzde bilimsel (modern, çağdaş) organizasyonunuoluşturmuş ve uygulamaya koymuş tüm işletmelerde, iç denetim birimimuhasebe, üretim, satış, pazarlama, ar-ge, lojistik, personel ve dışdenetim birimlerine, üst yönetime organizasyonun her aşamasında bilgive hizmet veren kısaca geri bildirimi sağlayan birim olarak yerini almıştır.Bu çalışmada iç denetim, pazarlama denetimi ve satış yönetimidenetimi açısından ele alınmış, önemi, gerekliliği ve sonuçlarındankimler, ne şekilde yararlanır anlatılmıştır. Ayrıca Türkiye'de faaliyetgösteren en büyük üç ambalajlı dondurma üreticisi işletmenin pazarlamadenetimi ve satış yönetimi denetimleri ele alınmış, ilgili işletmelerin üründağıtım kanalları ege bölgesi açısından ele alınarak fiili çalışmalaryapılmış, ortak etkin satış yönetimi denetim teknikleri formu oluşturularaketkin denetimin sağlanma durumları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The internal auditing process has been important and essential tomany firms with the beginning of the external auditing process. Oneaimed early on at the internal auditing contribute to the external auditingprocess in the frame of the accountancy audit. Yet in the progressedprocess, it has adopted a quality of being a different unit that affects andserves to the organization.Today, the internal auditing took its place as a unit that givesinformation and service, briefly establishes feedback, at every stage ofthe organization to the departments of accounting, production, sales,research &development, top level management in entire firms where ascientific (modern, contemporary) organization was established.In this study, the internal auditing has been examined in terms ofmarketinf and sales supervision as well as its importance, necessity andwho, in what way, can make use of its consequences. Additionally, onehas considered marketing and sales management auditing of the biggestthree-package ice-cream producers who have been examined for theAegean Region and one has disclosed the situations of active auditing byforming auditing techniques of collective and active sales management.