Atatürk döneminde çalışma hayatı ve 3008 sayılı iş Kanunu
Working life and the labour code, number 3008, in Atatürk's period
- Tez No: 187888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanların bir arada yaşamaya başlaması ile birlikte, toplumsal çerçevede;işbölümü ve uzmanlaşmaya gidilmiştir. Başlarda küçük işletmeler ve basit işbölümüolarak açıklayacağımız bu durum, Sanayi Devrimi ile birlikte kompleks bir hale gelerekgünümüz çalışma hayatını oluşmasına yol açmıştır.Çalışma hayatı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de toplumsal yapının önemli birunsuru olmuştur. Türkiye'de çalışma hayatının belirginleşmesi, 19. yüzyıldagerçekleşmiştir. O tarihten günümüze kadar geçen 200 senelik süreç içerisinde birçokyapısal değişiklik geçiren çalışma hayatı; en belirgin değişikliğini ve günümüzdekiçerçevesini Cumhuriyetin ilanı ile yaşamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ilebirlikte ilk 15 yıl büyük bir yapılanma gösteren çalışma hayatında gerçek anlamda birişçi sınıfı oluşturularak hukuksal çerçevede bir ?iş kanunu? çıkarılmıştır. Bu dönemdeTürkiye, bir yandan ulusal bir devlet olmaya çalışırken bir yandan da iktisadikalkınmayla ülkedeki çalışma hayatını geliştirmeye çalışmaktaydı.Atatürk Dönemi'nde çalışma hayatında gerçekleşen bu yapısal değişiklik birbaşlangıcı temsil etmektedir. 21. yüzyılda Türkiye'de yaşayan insanların büyük birbölümü, çalışma hayatında aktif rol oynayarak hayatlarını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
With begining to live all together, divion of labor and specialiting had gone insocial limitation. Firstly, we can say this situation with little maneging and simpledivision of labor. This stituation had caused to arise work life with industry revolution.Work life is important element in Turkey as all world. The work life had becomeclear in 19th century in Turkey. 200 years had passed between that history and todayand in this 200 years, work life had passed a lot constituonals variation. Work life hadlived the most important variation with declaring Turkish Republic. In first 15 yearsafter declaring republic, in work life, a real labour class had arised and labour code hadbeen published by goverment In this period, Turkey had tried to be a national state onthe one head and had worked devoloping country?s working life with economicprogress on the other head.In Atatürk?s periods, living this contituonal variation is first. A great part ofliving people in 21th.centry in Turkey have got very active role in their work life.