Sığır işkembesindeki bazı simbiyont siliyatların (Isotricha spp.) morfolojik ve sitolojik yapıları
- Tez No: 18790
- Danışmanlar: PROF.DR. NİMET ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Sığırların rumino reticulum unda endosimbiyont olarak yaşayan Isotricha intestinalis ve Isotricha prostoma'nın morfolojik ve sitolojik özellikleri İle bazı fizyolojik davranışları incelenerek daha önce yapılmış olan çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Araştırma için, İzmir Salhanesi'nde kesilen 21 yerli sığırdan ve işkembesi fistüllü holştayn tip bir inekten elde edilen işkembe içerikleri kullanılmıştır. Isotricha spp. önce in vivo, daha sonra da postfiksasyon durumda çeşitli teknikler kullanılarak incelenmiştir. Vücut yüzeyleri tamamen sillerle örtülü olan bu protozoonlardan 1. prostoma, I. intestinalis' e oranla daha yassılaşmış olup şekli, az çok torsiyonlu bir Paramecium 'u andırır. I. intestinalis ise bir boks eldivenine benzer. İki tür arasında hücre uzunluğu ve hücre eni açısından bir fark yoktur. Ves- tibül iki türde de makronukleusa yakın sonlanıp, bir borazana benzer; L intestinalis 'de 2, I. prostoma 'da ise sadece 1 dudak ile çevrelenmiştir. I. in testinalis ve I. prostoma' da vücudun posterior yarısında konumlanan bu organel, sırasıyla lateralde ve subterminalde yerleşir. Hücrelerin sağ ön dorsilateral yüzeylerinde 2-5 um genişlik ve 30-50 um uzunlukta longitudinal bir yapışma organeli bulunur. Sil hareketi bu bölgede başlar ve vücudun posterior kısmına doğru yayılır. Periferal endoplazmada, solunum ve detoksifikasyon organelleri olan hidrogenozomların oluşturduğu bir zon bulunur. Hem I. intestinalis hem de I. prostoma iyi gelişmiş fibriler sistemlere sahip olmakla birlikte, bu sistem I. prostoma 'da bilhassa ventral tarafta daha az gelişmiştir. I. prostoma, I. in testinalis 'e oranla daha fazla polimorfizm gösterir. Bu durum ekto-endoplaz- mik fibril sisteminin ve karyoforun destek işlevine sahip olduklarını ve şekil - koruyucu elemanlar olarak hizmet gördüklerini işaret eder. Ayrıca, yapışma organeli altında ve vestibül bölgesinde yapışma ve beslenme ile ilgili olabilecek bazı kinetozomal fibril demetleri de belirlenmiştir. I. prostoma' da vücudun posteriorunda yerleşen makronukleus bir muz biçiminde iken, I. intestinalis 'de küremsi ve nadiren köşeli olup vücudun ortasında yer alır. Oval biçimli mikronukleus, makronuklear bir çöküntü içinde konumlanır; yerleşimi az çok değişebilir.Enine kesitlerde, mikronukleusun uç kısımlarında Feulgen-negatif reak siyon sergileyen intramikronuklear fibriller gözlenmiş ve endoplazma ile makro- nukleusda bakteriler belirlenmiştir. Terminal konumlu sitopig, I. intestinalis'de vücudun sol, I. prostoma'da ise vücudun sağ tarafına kaymıştır; I. prostoma'da vestibülü çevreleyen sütur çizgisi üzerinde konumlanır. I. intestinalis'de dorsal ve ventral sil sıraları, I. prostoma'nınkine oranla daha fazla sayıdadır. Ventral yüzde S. ve S- sütur çizgileri mevcuttur. Bunlardan S^, I. intestinalis'de sol dudak üzerinde bulunur ve kısadır, I. pros toma'da ise vestibül etrafında bir halka biçiminde olup uzundur. Amilopektin ve nişasta rezervleri beslenmeden 2-3 saat sonra maksimum düzeye ulaşırlar ve daha sonra derece derece azalmaya başlarlar. İncelenen sığırlarda I. intestinalis ve I. prostoma'nın görülme sıklıkları, sırasıyla %81.82 ve %100 bulunmuştur. Elde edilen bulgulardan, ülkemizdeki ve Batı Avrupa'daki Isotricha spp. populasy onları arasında sil sırası sayısı ve fibriler sistemlerin gelişmişliği ile I. prostoma'da S" çizgisinin uzunluğu, vestibül siliyatürü ve vestibülü çevrele yen dudak sayısı bakımından evolutif bir farkın bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Dudak sayısı ve vestibül siliyatürü dikkate alındığında, bu farklılığın I. prosto ma'da daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Belirlenen farklılıklara rağmen, temel organizasyonlarının Batı Avrupa' daki Isotricha spp. populasy onla rina benzer olması nedeniyle yeni tür yapımına gidilmemiştir. Diğer taraftan, bu farklılıkların tür tarifinde önemli oldukları dikkate alınırsa, yeni tür yapılabilmesi için ileride daha ayrıntılı ve destekleyici araştırmaların yürütülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY The morphological and cytological characteristics, and some phsiologi- cal behaviors of Isotricha intestinalis and Isotricha prostoma which live as endosymbionts in the rum ino reticulum of cattle are examined and compared with previous investigations. For this investigation, the rumen contents obtained from 21 native cattle which were slaughtered at the Slaughterhouse of Izmir and a holstein- type cow with a fistulated rumen are used. Isotricha spp. are investigated in vivo and then in postfixation by using various techniques. I. prostoma of these protozoans, which have a cover of cilia over their whole body surface, was more flattened than I. intestinalis and its shape looks like a slightly torsioned Paramecium, and the latter resembles in appearence a box-glove. There are no differences on the cell length and width between the two species. The vestibulum is terminated close to the macronucleus and resembles a trumpet in both species; it is surrounded by two lips in I. intestinalis and only one in I. prostoma. The vestibulum which was situated at the posterior half of the body in I. intestinalis and I. prosto ma, is located laterally and subterminally, respectively. There are longitudinal attachment organelles with a 2-5 um width and a 30-50 um length on the anterior right dorsolateral surfaces of the cells. The movement of cilia start in this region and is propagated towards the posterior part of the body. In peripheral endoplasm, a zone is present which is made of the respiratory and detoxification organelles, hydrogenosomes. Both I. intestinalis and I. prostoma possess well-developed fibrillar systems, but this system is less developed, particulary at the ventral side in the latter. I. prostoma is more polymorphic than I. intestinalis. This suggests that the ecto-endoplasmic fibrillar system and caryophore have a supporting role and that they serve as form-maintaining elements. It was also determined that some kinetosomal fibrillar bundles beneath the attachment organelle and vestibular region may be concerned with 'attachment and feeding. Macronucleus* located in the posterior part of the body in I. prostoma, is banana-shaped, whUe it is spherical or cornered and is located at the r..72 middle of the body in I. intestinalis. The oval shaped micronucleus is situated within a macronuclear depression. Its location may differ more or less. In cross sections, at the ends of micronucleus, intramicronuclear fibrillar regions exhibiting Feulgen-negative reaction are observed, and the presence of bacteria in both endoplasm and macronucleus is determined. Terminally located cytopyge is shifted to the left in I. intestinalis and to the right in I. prostoma, and it is situated on the suture line sur rounding the vestibulum in the latter. In I. intestinalis, dorsal and ventral kineties are more numerous than that of I. prostoma. There are two suture line called S.. and S“ on the ventral face. Of these, S_ is present on the left lip and is short in I. intes tinalis, while it is circle-shaped around the vestibulum and is long in I. pros toma. Amylopectin and starch reserves reach maximal levels 2-3 h after feeding and then they gradually start to decline. The frequency of appea rence of I. intestinalis and I. prostoma in the cattle investigated are found to be 81.82% and 100%, respectively. From the findings obtained, it is revealed that there are evolutionary differences on the number of kineties and the development of fibrillar systems between ours and Western Europe populations of Isotricha spp., and also on the length of S”line, the vestibular ciliature and the number of lips surrounding the vestibulum in I. prostoma. When the number of lips and vestibular ciliature are taken into consideration, we conclude that these differences are prominent in L prostoma. In spite of the differences determined, since their fundamental organiza tion is analogous to Isotricha spp. population present in Western Europe, we didn't tried to form new species. On the other hand, if it is taken into consideration that these differences are important for the description of a species, to indicate a new species, it is required to conduct further detailed and supportive works in the future.