Sığır karaciğer 5'nükleotidazının kısmen saflaştırılması, fizikokimyasal ve kinetik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 80117
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI GÜRHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
51 ÖZET Sığır karaciğerinden 1 1,8 kat saflaştınlan 5'Nükleotidazın spesifik aktivitesi 0,19 IU/mg olarak bulunmuştur. Saflaştırma işlemleri ho- mojenizasyon, amonyum sülfatla çöktürme, diyaliz ve sephadex G-200 jel filtrasyonu basamaklarını içermektedir. Kısmen saflaştırdığmız enzimin ve Michaelis-Menten ve Linwea- ver-Burk grafikleri çizilerek 5'-AMP substratı için Km değeri 0.3 mM olarak saptandı. Enzimin 5'-AMP substratı için optimum pH'sı 7,5 olarak bulundu. Yine yapılan sıcaklık deneylerinde enzimin 37°C de maximum aktivasyon gösterdiği gözlemlendi. Daha sonra yapılan çalışmalarda GMP ve 3'-UMP'nin etkileri göz lendi. GMP için Km değeri 0.8 mM, 3'UMP için Km değeri 0.28 mM olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY 5'Nucleotidase of bovine liver was purified with a final specific activity of 0, 19 IU/mg by a procedure involving homogenization, amo- nium sulphate precipitation and sephadex G-200 gel filtration. The apparent Km value of the purified enzyme for 5'-AMP was calculated to be 0.3 mM from Lineweaver-Burk plot. The enzyme had a pH optimum 7,5 for 5'AMP. 5'NT showed the maximum activity at 37°C. Subsequently, the effect of GMP and 3'-UMP were investigated. The apparent Km value of the purified enzyme for 5' -GMP was calcu lated to be 0.8 mM and for 3-UMP was 0.28 mM from Lineweaver-Burk plot.