Acıbalıklarda (Rhodeus sericeus amarus Bloch, 1782) görülen simbiyotik yaşamın laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 18791
  2. Yazar: DİDEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu araştırmada, tatlısu midyeleri içine yumurta bırakarç ve midye larvalarının çeşitli yerlere dağıtılmasında önemli rol oynayan, yani ilginç bir simbiyotik yaşam sürdüren R.s.amarus'un üreme biyolojisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Rhodeus genusuna ait bazı türler üzerinde gerçekleştirilmiş çok sayıda yabancı araştırma bulunmasına karşın, Türkiye'deki bu tek alttür üzerinde ortaya konmuş sistematik incelemeler dışında biyolojik kökenli araştırmalara rastlanılamamıştır. Göksu Kaynakları'ndan sağlanan 207 adet balık ve 205 adet midye örneği üzerinde çeşitli metrik karakter ölçümleri alınmış, ayrıca balıkların otolitleri çıkarılarak yaş tayinleri yapılmıştır. I - IV yaş arasında dağılım gösteren balıkların, III. yaş grubunda sayısal olarak dominant bir durum gösterdikleri saptanmış, populasyondaki dişilerin erkeklere oranı ise 2.23 olarak bulunmuştur. Göksu Kaynakları'ndaki Acıbalıklar'da üremenin Şubat ve Temmuz ayları arasında gerçekleştiği, en yoğun yumurtlamanın Mart-Nisan aylarında görüldüğü ve bireylerin cinsel olgunluğa daha çok I. yaşta ulaştığı saptanmıştır. Yumurta sayımı, izafi olarak seçilen üç boy grubu altında yapılmış ve en büyük yumurtaların sayısı 9-65 olarak bulunmuştur. Yumurta çapları ise iki grup altında incelenerek, büyük çap 1.02 - 2.72 mm ve küçük çap 0.97 - 2.33 mm olarak ölçülmüştür. Bu üç boy yumurta grubunun bulunuşu, Acıbalıklar'ın üreme periyodu boyunca aralıklı olarak en az üç kez yumurta bırakabileceklerini düşündürmektedir. Midyelerde bulunan balık larvalarının incelenmesi de, gelişim sırasında 10 ayrı evrenin mevcut olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
43 7. SUMMARY In this research, the investigation of reproduction biology of R.s.amarus (BLOCH, 1782) which spawns in the freshwater mussels and takes away the larvae of the mussels, is purposed. Although there have been available many foreign researchs which were studied on the some species of Rhodeus genus, rest of the systematic investigations which were studied on this single subspecies in Turkey, weren't coincided with biological researchs. Assorted metric characters on the 207 fishes and 205 mussels which were caught from Göksu Valley were measured; in addition, age determination was done from otoliths which were taken out from fishes. It is learned that, the fishes were dominant in number in Illth age which shows an age dispersion between I and IV. The female / male rate of the population was 2.23. The reproduction period of the Bitterlings in Göksu Valley is between February and July; the most dense spawning is in March and April; the fishes reach to sexual maturity in 1st age. The eggs were counted in three length groups which were selected relatively and the number of the biggest eggs that were found 9-65. Egg diameters were investigated in two groups and the long diameter 1.02 - 2.72 mms and the short diameter 0.97 - 2.33 rams were measured. As there were three groups, it is thought that, the Bitterlings spawned least three times during the reproduction period. The fish larvaes in the mussels were investigated and it was found 10 phases during the development.