1923-1960 döneminde Türkiye'nin balkan politikası
The balkan policy of Turkey from 1923 to 1960
- Tez No: 187911
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ1923-1960 DÖNEMİNDE TÜRKİYE'NİN BALKAN POLİTİKASIFerhat İVGENTarih Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2007Danışman: Yard.Doç.Dr.Kemal YAKUTBalkanlar stratejik konumu nedeniyle yüzyıllar boyunca çok çeşitli halklarınuğrak yeri olmuştur. 1789 Fransız İhtilali'nin doğurduğu fikirlerin halklar arasındayayılması özellikle Balkanlar'da ulusal bağımsızlık hareketlerini tetiklemiştir. 19.Yüzyılda hızlanan bu süreç 20. Yüzyılın başlarında doruk noktasına ulaşmıştır.Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışına rastlayan bu yıllar, aynı zamanda TürkiyeCumhuriyeti Devleti'nin de temellerinin atıldığı bir dönem olmuştur. Mustafa KemalAtatürk önderliğinde Türkiye Devleti, uzun yıllar Türk egemenliğinde kalan Balkanlarile yakın ilişkiler kurmaya çalıştı. Balkan ülkelerinde önemli oranda Türk azınlığınınbulunması ve Balkanlar'ın Türkiye'nin güvenliği açısından stratejik değere sahip olmasıTürkiye'nin Balkan ülkeleriyle ilişkilerine olumlu yansımıştır.Nitekim Türkiye, 1930'ların başlarında tüm Balkan devletleriyle sorunlarınıçözerek dostça ilişkiler kurmuştur. Kurulan samimi ilişkiler 1933 Türk-Yunan İttifakıgibi ikili savunma antlaşmalarının yanında Balkan Paktı gibi bölgesel savunmaantlaşmalarının yapılmasını da sağlamıştır.Türkiye ikili ilişkilerle sağladığı güven ortamını Balkan ülkelerindekisoydaşlarının yaşamlarını kolaylaştırmak için bir araç olarak kullanmıştır. Türkiye'ninyoğun diplomatik girişimlerinin etkisiyle kurulan Balkanlar'daki barış ortamı 2. DünyaSavaşı'nın çalkantılı gelişmeleri sonucunda bozulmuştur. Türkiye 2. Dünya Savaşı'nınardından, Balkanlar'a yönelik politikalarında SSCB'nin yarattığı tehdit ve ABD'ninbölgeye yönelik politikalarını da dikkate almıştır. Böylece Türkiye savaş sonucundaBalkanlar'a yönelik politikalarda uluslararası dinamikleri daha fazla göz önündebulundurmak zorunda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Balkans has been a frequented place during centuries for different kinds ofnations because of its strategical location. Because of the 1789 French Revolotuion?sindependence ideas to spread among the nations that living in the Balkans, especialyhave effected the independence movement.This process that to gain speed in 19century, in 20.th century has reached to its summit.These years which have coincided to The Ottoman Empire?s down, at the sametime, laid the foundations of the Turkish Republic.The Turkish Republic, which the leader Mustafa Kemal Atatürk was built, triedto established the close relations with the Balkans that was remained Turkishsovereignty very lom years. There were a large number of Turkish minorities in Balkansand also Balkanlar has a strategical importance for Turkey?s safety, all of these havereflected positively to the Turkey?s relations with Balkan countries.Just as, Turkey, in the beginning of the 1930, has eliminated its problems withall the Balkan countries and established friendly relations. Because of these closerelations, they signed to each other bileteral defence agreement like 1933 Turkish-GreekAgreement and also these relations have secured to signed the local defence agreementas the Balkan Pact.Turkey used this safety situation like a means, that to make from bileteralrelations, to make easy its race?s living in the Balkan Countries.The peace situation that was established by Turkey?s very dense diplomaticenterprise effect,after 2.nd World War?s development with agitation,have gone bad.Turkey paid attention the political enterprise that aimed at the Balkans bothSSCB?s threat and aimed at American?s political enterprise to the Balkans. So, Turkeyhave to pay more attention international dynamics, its politic enterprise aimed atBalkans.