Melancholy and infinite sadness: A comparison of Jim Morrison and Kurt Cobain in terms of the romantic hero and the modern anti-hero
Melankoli ve sonsuz hüzün: Jim Morrison ve Kurt Cobain'in romantik kahraman ve modern anti-kahraman kavramları üzerinden bir karşılaştırması
- Tez No: 187912
- Danışmanlar: DR. CLİFFORD ENDRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
iiÖZETRomantik kahraman, kahramanlık kavramının uzun tarihçesindeki son halkayı temsileder. Romantik kahramanın belirmesiyle, kahramanlık kavramı anti-kahramanlık kavramınadönüşmeye başlamıştır ve sonucunda 20. yüzyılın Modernist edebiyatında anti-kahramanortaya çıkmıştır.Edebiyatta gerçekleşen sürece benzer biçimde, popüler kültürde de Romantikkahramandan modern anti-kahramana bir geçiş yaşanmıştır. Bu geçiş, Jim Morrison ve KurtCobain arasında gözlemlenebilir. Jim Morrison neo-Romantik 1960'ların kahramanı olarakbelirir, anti-kahraman özellikleri göstermekle beraber yine de bir kahramandır. Onunzamanında, dönemin neo-Romantik ruhu rock konserlerindeki gösteri atmosferiyle birleşerekbir kahramanın ortaya çıkması için uygun zemini hazırlamıştır. Rock'n'roll tarihinin post-punk dönemindeyse bir kahramana yer yoktur. Bu nedenle post-punk dönemin ikonu ancakbir anti-kahraman olabilir, bu anti-kahraman Kurt Cobain olmuştur.Kurt Cobain stereotipik punk, anti-rock yıldızı modeline uymaz, Romantikkarakteristikler de gösterir, her ne kadar bu onu Romantik kahramana dönüştürmese de. JimMorrison da, bir Romantik kahraman olarak, hem kahraman hem de anti-kahramanözelliklerine sahiptir. Bu tezde, Jim Morrison ve Kurt Cobain'in kahraman, anti-kahramankavramları açısından birbirleriyle hem benzerlikler hem de farklılıklar gösterdikleritartışılmaktadır.Not: Sayfa 74'teki Figür I (Jim Morrison fotoğrafı) ve sayfa 75'teki Figür II (KurtCobain fotoğrafı) JPEG formatında kaydedilmiş olarak ve sırasıyla ?jim_morrison.jpg? ve?kurt_cobain.jpg? kodlarıyla CD'de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThe Romantic hero represented the last ring in the long chain of heroism. With theRomantic hero, the idea of heroism began to be transformed into the idea of anti-heroism.Thus the Romantic hero was on the one hand the last of the heroes and on the other hand thefirst of the anti-heroes. In the Modernist literature of the 20th century the anti-hero came ontothe stage.In a similar way to what happened in literature, a transition from the Romantic hero tothe modern anti-hero emerged in the popular culture. This can be seen in Jim Morrison andKurt Cobain. Jim Morrison emerged as the hero of the neo-Romantic 1960s, bearing thecharacteristics of the anti-hero but still being a hero. In his time, the neo-Romantic zeitgeist ofthe era together with the idea of spectacle in rock concerts laid the groundwork for a hero toemerge. In the post-punk era of rock?n?roll history there was no room for a hero. The icon ofthe post-punk era could only be an anti-hero. This anti-hero was Kurt Cobain.Kurt Cobain did not fit the stereotypical punk anti-rockstar model, but instead boreRomantic characteristics as well, although this did not turn him into a Romantic hero. JimMorrison, as a Romantic hero, embodied the characteristics of both the hero and the anti-hero.In this thesis, it is discussed that Jim Morrison and Kurt Cobain were both similar to anddifferent from each other in terms of heroism and anti-heroism.Note: Figure I (Jim Morrison photograph) on page 74 and Figure II (Kurt Cobainphotograph) on page 75 are included in CD in JPEG format. File names are?jim_morrison.jpg? and ?kurt_cobain.jpg? in order.