Wallace Stevens Melih Cevdet Anday: The poetics of supreme fiction
Wallace Stevens Melih Cevdet Anday: Üstün Kurgu'nun politikasi
  1. Tez No: 187916
  2. Yazar: PELİN BATU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA SERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Wallace Stevens & Melih Cevdet Anday: ?Üstün Kurgu'nun? PoetikasiPelin BatuGerçek ve gerçekdişi'nın, fiziksel ve metafiziksel olanın arasındaki mesafe ölçülemez. Bunakarşın gerek Stevens'ın gerek Anday'ın zihni sürekli bu mesafe ile meşgul olmuş, şiirleri vekurguları bu konuya odaklanmıştır. Yaşamın ve şiirin gri bölgelerine yapılan bu yolculuktezimin ana eksenini oluşturmaktadır. Şairin kendi dışındaki dünya ile ilişkisi, ölüm, değişimve haz, iki şairin de ilgilendiği ana konulardır. Böylelikle, onlar için şair, hayatı sanat yoluylayeniden yaratan konumuna yerleştirilir. Her iki sanatçının eserlerinde, gerçekliğin ve tarihinkatmanları sorgulanıp çürütülür ve yeniden yaratılır. Tezim, bu yok etme ve yaratmaeğilimini, eski sınırların sürekli yıkılıp tekrar yapılmasını inceleme çabasının ürünüdür.ii
Özet (Çeviri)
Wallace Stevens & Melih Cevdet Anday: The Poetics of Supreme FictionBy Pelin BatuThe distance between the physical and metaphysical, the real and unreal cannot bemeasured, but it is precisely a preoccupation with this distance that creates the poems andfictions of Stevens and Anday. The focus of my thesis is the journey the poets take into thegrey zones of life and poetry. The relationship of the poet to the world around him, to death,change and pleasure are subject matters that both poets are preoccupied with, thereby raisingthe status of the poet to the ?artificer of life.? In their works, the multifaceted layers of realityand history are brought into question only to be debunked and replaced. My thesis is anattempt to explore this tendency towards destruction and recreation, the breaking down ofboundaries to be replaced by new ones which in their turn will be broken down.i