Yiyecek içecek sektöründe hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti: Etnik restoranlara yönelik bir araştırma
Customer satisfaction and service quality of the food and beverage sector: A survey on the ethnic restaurants
- Tez No: 187943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde yiyecek içecek sektöründe rekabet yoğun olarak yaşanmaktadır. Burekabet ortamında restoranların ayakta kalabilmesi için kaliteli ürün ve hizmet sunmalarıgerekmektedir. Böylece işletmelerinde hizmet kalitesini ön planda tutan restoranlar müşterimemnuniyetini sağlayarak müşteri bağlılığını oluştururlar.Çalışmanın ilk bölümünde, yiyecek içecek işletmelerinin gelişimi, önemi, sektörüetkileyen faktörler ve yiyecek içecek işletmelerinin sınıflandırılması üzerinde durulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümde, hizmet ve kalite, hizmet kalitesi kavramları açıklanmıştır.Ayrıca yiyecek içecek işletmelerinin gelişimi ve hizmet kalitesi, yiyecek içecek işletmelerindehizmet kalitesini etkileyen unsurlar, müşteri memnuniyeti kavramı ve hizmet kalitesiyleilişkisine yer verilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümde ise, Eskişehir'de yer alan lüks/etnik üç restoranda, 110müşteriye uygulanan anket ile müşteri memnuniyeti ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
There is a severe competition in todays food and beverage sector. In order to survivein this competitive atmosphere, restaurants must produce quality products and offer fineservices. Consequently, restaurants whose priority is ot offer quality service, provide tocustomer loyalty as a result of customer satisfaction.First chapter of the study; the development, importance and classfication of food andbeverage operations and also factors which affects the food and beverage sector wasmentioned about.In the second chapter, service, quality and service quality conceptions were explained.Furthermore, components which affect service quality in food and beverage operations,customer satisfaction concept and the relation between customer satisfaction and servicequality was given place.In the last chapter of the study, customer satisfaction was measured by a surveyreplied by 110 customer in three ethnic and luxurious restaurants in Eskişehir.