Bezm-i Alem Valide Sultan
Bezm-i Alem Mother Sultan
  1. Tez No: 187951
  2. Yazar: ARZU SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda Türkiye'de saray kadınları hakkında yapılan araştırmalar giderekartmaktadır. Bu alanda kaleme alınan çoğu eserde saray kadınlarından valide sultanlara ağırlıkverildiği görülmektedir. Ancak yazılan eserlerde çoğunlukla valide sultanların menşelerine,oğulları ve devlet yönetimi üzerindeki olumsuz etkilerine ve entrikalarına yer verilmiştir.Bunun yanında onların yaptığı hayırlara, bu hayırların göstergesi olan eserlere az yerverilmiştir. Bu nedenle de çoğu valide sultan hep olumsuz yönleriyle anılmış, yaşamları boyuyaptıkları hayırlar arka planda kalmıştır. Oysaki padişah anneleri servetlerinin büyük birbölümünü hayır işleri için harcamışlardır. Bu valide sultanlardan biri de Bezm-i Âlem ValideSultan'dır.Bezm-i Âlem Valide Sultan, gerek devlet işlerine karışmasıyla gerekse de yaptığıhayırlarla kendisinden söz ettiren bir kişi olmuştur. On dört yıl süren valide sultanlıkyaşamında oğlu Abdülmecit üzerinde oldukça etkili olmuştur. Bunun yanında temsil ettiğiharem de giderek Avrupai yaşam biçimine yaklaşmış, buna bağlı olarak lüks ve israf tutkusuartmıştır. Tüm bunlara rağmen, Bezm-i Âlem Valide Sultan yaşadığı dönemde daha çokyaptığı hayırlarla ön plana çıkıp halkın sevgisini kazanmıştır. Bugün stanbul'dabirçoğumuzun kimin yaptırdığını bilmediğimiz fakat birçok kişinin faydalandığı yapılarBezm-i Âlem Valide Sultan'ın hayırseverliliğinin ürünleridir. Bu nedenle saray kadınlarıhakkında yapılan araştırmaların objektif değerlendirmelerle yapılması daha uygundur.
Özet (Çeviri)
The investigations about the palace women are getting increased at the recent years inTurkey. At the many works writed in this field the mother sultans are attached importance inthe palace women. However, in these works, generaly the source, the son of mother sultansand the negative affect on the goverment administration is placed. Besides, the charity ofthem and the works which is the indications of these charity are not placed. For that reason alot of mother sultansa re always mentioned with their negative sides, the charity that they didalong their life was behind. But mother of sultans spent a big amount of their wealth forcharity. One of this mentioned mother sultans is Bezm-i Âlem.Bezm-i Âlem is a famous mother sultan because of her involving to goverment adminand her charity. Along the fourteen years which she was mother sultan, she affected his sonAbdulmecit very much. However, the harem which is represented by her approached Europanlife style and depending on that the lux and waste was increased. Although all of these, Bezm-i Âlem was attached attractalong her life with her charity and gained the affection of people.For example the arts which is not being known by a lot of people but is used by everyone isthe products of Bezm-i Âlem sultan?s charity. For that reason it is suitable that theinvestigations on the palace women must be objective.