Küçük ve orta boy işletmelerde rekabet gücü kriterleri ve Eskişahir marangoz ve mobilya sektöründe bir araştırma
The competitiveness criterias for small and mediım enterprises and research in the carpenters and furniture manufacturers in Eskişehir
  1. Tez No: 187950
  2. Yazar: SERCAN ERVURAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENEM BESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küreselleşen dünyada rekabet etmek giderek zorlaşmaktadır. Gerek işletme sayılarıiçinde aldıkları payla gerekse de istihdama olan olumlu etkileri ile küçük ve orta boyişletmeler ülke ekonomisinde giderek daha fazla öneme sahip olmaktadırlar. Bu yüzden küçükve orta boy işletmelerin yerel ve küresel temelde rekabet edebilirliklerini sağlamak ve süreklihale getirmek hem kendilerine hem de Türkiye ekonomisine faydalı olacaktır. Buradanhareketle küçük ve orta boy işletmelerin rekabet güçlerinin ölçülmesi ve elde edilecek verilerışığında stratejiler belirlenmesi önemli bir araştırma konusudur. Bu araştırmada Eskişehirmarangoz ve mobilya piyasasında yer alan 250 işletmenin rekabet gücü kriterleri birebirgörüşülerek anket metoduyla belirlenmeye ve ölçülmeye çalışılmıştır. Buna paralel olarak 500mobilya müşterisine de anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Eskişehir marangoz vemobilya sektöründe yer alan küçük ve orta boy işletmelerin belirlenen rekabet gücükriterlerinde yeterince iyi olmadıkları görülmüştür. Rekabet güçlerini arttırmak için kısa, ortave uzun vadede yapılabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is getting harder day by day to compete in globalizing world. Small and mediumsized enterprises are beginning to have more importance with their ratio in whole enterprisesand employment capability in the industry of Turkey. Thus, it will be useful for boththemselves and the economy of Turkey to provide their local & global competitivenesscapabilities and make them continue. Because of this, it is an important research to measuresmall and medium sized enterprises? competitiveness capabilities and create strategiesaccording to the datum that have gained. In this research, the competitiveness capabilitycriterias of 250 carpenters and furniture manifacturers?in Eskişehir are tried to be determinedand measured by face to face interview and inquiry method. At the same time 500 furniturecustomers are inquired. In the result of this research, it is seen that small and medium sizedenterprises? in Eskişehir carpenters and furniture manufacturers? sector do not havecompetitiveness criterias enough. To be able to increase the competitiveness criterias, somesuggestions are made.