Modifiye lich-gregoir üreteroneosistostomi tekniği, unilateral ve bilateral veziko-üreteral reflü tedavisinde ayaktan tedavi olarak yapılabilir mi?
Can modified lich-gregoir ureteroneocystostomy be able to performed as an outpatient for unilateral and bilateral vesicoureteral reflux treatment
- Tez No: 422603
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YAVUZ ÖNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Yeni oluşturulmuş submukozal tünelin bütünlüğünün korunarak detrüsöre sabitlenmesi ile yapılan Lich-Gregoir reimplantation (LGR) techniğinin günübirlik reflüyü önleme prosedürü olarak uygulanabilirliğini bildiriyoruz. Metotlar: Primer vezikoüreteral reflüsü (VUR) olan 45 çocuğa (Ort yaş:8.2) 2004-2009 yılları arasında LGR operasyonu yapıldı. Bilateral VUR'lu 10, üreteral duplikasyonlu 2, megaüreterli 3 ve daha önce subüretral enjeksiyon yapılmış 10 hasta vardı. Pfannenstiel kesi ile aynı taraf üreter, üreterotrigonal bütünlük bozulmadan yukarıya doğru mobilize edildi. Üreterovezikal bileşkeden göbeğe doğru 3-5 cm detrusorotomi yapıldı, üreter mukoza üzerine yatırıldı ve 3/4-0 poliglaktin sütür ile detrüsörün bir tarafından, 1-2 mm ısırık alacak şekilde üreter adventisyasından ve karşı taraf detrüsörden geçilerek detrüsörafi yapıldı. Postoperative 1. ayda ultrasonografi ve 3. ayda voiding sistografi (VCUG) çekildi. Çocuklar yıllık ultrasonografiler ile üriner sistem enfeksiyonları belirtileri takip edildi. Bulgular: Ortalama ameliyat süresi 58 dakika idi. Çocukalrın %81'i günübirlik olarak tedavi edildi. Bilateral prosedür uygulanan 2 çocukta geçici işeme zorluğu oluştu. Elliüç (%96) üreterde 30 aylık (6-60) ortalama takipte reflü tedavi edildi. Aynı tarafta tıkanıklık ultrason izleminde belirgin değildi. Sonuçlar: LGR yüksek başarı oranı ve düşük morbiditeli günübirlik bir prosedürdür. Yeni olşuşturulan submukozal tünelin bütünlüğü uzun dönem başarı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We report our experience with a Lich-Gregoir reimplantation (LGR) technique that included fixation of the ureter during detrusorraphy to preserve the integrity of the newly created submucosal tunnel, performed as an outpatient anti-reflux procedure. Methods: Fourty-five children (mean age: 8.2 years) with primary VUR underwent LGR between 2004 and 2009. Ten had bilateral VUR, 2 had ureteral duplication, 3 had megaureter, and 10 had previous subureteric injections. Through a Pfannenstiel incision the ipsilateral ureter was mobilized up to the ureterovesical junction without disturbing ureterotrigonal integrity. A 3–5 cm detrusorotomy was extended from the ureterovesical junction towards the umbilicus, the ureter was placed on the mucosa, and detrusorraphy was performed with a loosely running 3/4-0 polyglactin suture that passed through the detrusor on one side of the incision, taking a 1–2 mm“bite”of the ureteral adventitia, and detrusor on the other side. Postoperative ultrasonograms and voiding cystograms (VCUG) were obtained at 1 and 3 months, respectively. Children were then followed up for clinical symptoms of urinary tract infection with annual ultrasonograms. Results: The mean operative time was 58 min. Eighty-one percent of the children were treated as outpatients. Transient voiding difficulties occurred in 2 children with a bilateral procedure. Reflux was cured in 53 ureters (96%) with a mean follow-up of 30 months (range: 6–60). Ipsilateral obstruction was not evident during ultrasound surveillance. Conclusions: LGR is an outpatient procedure with a high success rate and a low morbidity. Integrity of the newly created submucosal tunnel is important for long-term success.