Avrupa istihdam stratejisi ve aday ülkelerin içgücü piyasalarının bu strateji açısından değerlendirilmesi
European employment strategy and the evaluation of the employment markets of the candidate countries
  1. Tez No: 187953
  2. Yazar: ELİF BURCU DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NACİ GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
1970'li yıllarda ortaya çıkan petrol krizleri, dünyada ekonomik krizlere yolaçarak tam istihdam seviyesinden uzaklaşılmasına neden olurken; 1980'li yıllardanbaşlayarak ve 1990'lı yıllar boyunca işsizliğin en yüksek seviyelere ulaşmasında daetkili olmuştur. Yaşanan bu gelişmelerin ardından işsizlikle mücadele edebilmek veistihdamı arttırmak için, AB düzeyinde ortak bir hareketin ve işbirliğinin gerekliliğiortaya çıkmıştır. şsizlikle mücadele amacıyla başlatılan Avrupa stihdam Stratejisi;dinamik, tarafların katılımını öngören ve aktif istihdam politikaları temeline dayananbir yapıya sahiptir. Avrupa stihdam Stratejisi'nin temel amacı, belirlenen öncelikler vehedefler doğrultusunda, AB düzeyinde istihdamı arttırarak, AB istihdam politikasınıngelişimine katkıda bulunmaktır.AB'ye aday olan ülkeler, Birlik düzeyinde oluşturulan istihdam politikaları veAvrupa stihdam Stratejisi hedeflerini dikkate alarak uygulamada bulunmaktadırlar.Birlik politikaları ve Strateji hedefleri sadece AB'ye üye olan ülkeleri değil, AB'yekatılımı söz konusu olan ülkeleri de ilgilendirmektedir. Bu bakımdan yapılançalışmada, aday ülkelerin -Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Türkiye- AB'yekatılım süreci içinde, işgücü piyasalarının Avrupa stihdam Stratejisi açısındandeğerlendirilmesi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The oil shock which occured in seventees, had affected full employmentnegatively and after eightees and during ninetees it reached the highestunemployment rates. After this period, for increasing the employment andchallenging with the unemployment, it was realised that something common had tobe done as EU. European Employment Strategy which was established forchallenging unemployment has a structure which based on active employmentpolicies, dynmics and attendance. This strategy aims introducing employmentthrough to EU according to the determined targets and priority contributing theimprovement of EU employment policy.Candidate countries to EU try to adopt employment policies to their systemsacccording to the established policies by EU. These policies are not only for the EUcountries, but also for the countries in the process to joint to EU. In this study, thelabour markets of the candidate countries which are-Bulgaria, Romania, Croaitaand Turkey- are tried to be mentioned according to European Employment Strategy.