Toplam üretken bakım yönetimi ve Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ndeki uygulama
Total productive maintenance management and its application in Eti Goda Biscuit plant
- Tez No: 187954
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Toplam Üretken Bakım özgün bir Japon yönetim sistemidir. Toplam Üretken Bakım,bakım ile üretkenlik arasında yakın bir ilişki kuran, donanımın düzenli bakımı ve çalışanlarınmakinelerini sahiplenmesi yolu ile verimliliğin dünya çapında rekabetçi olacak şekildeartabileceğini kanıtlamış bir fabrika yönetimi yaklaşımıdır.Toplam Üretken Bakım Fabrikalarda oluşabilecek büyük kayıpların saptanmasında veyok edilmesinde etkili bir yöntemdir. Çalışanlarda `benim makinem' anlayışını geliştirereküretkenliğin %50 ile %100 civarında yükselmesini sağlar.Üretim sisteminin verimliliğini en üst düzeye çıkaracak bir şirket kültürü oluşturur.Bu çalışmada Toplam Üretken Bakım kavramı açıklanarak fabrika içerisindeki yönetimve organizasyon sürecinden bahsedilecektir. Toplam Üretken Bakım kapsamındagerçekleştirilen iyileştirme çalışmaları açıklanarak, uygulama yapılan işletmeye sağladığıfaydalardan bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Total Productive Maintenance (TPM) is a unique Japan management system. TotalProductive Maintenance puts a close relation between maintenance and productivity. TPMhas proved that productivity of a factory can increase competingly around the world, by ordermaintenance of equipment and ownering of equipment by users.TPM is an effective method for detection of losses and eliminating them. TPM creates`my machine? concept among the operators and that results in increase of productivitybetween from 50% to100%.TPM creates a factory culture that maximizes the productivity of production system.In this study TPM concept, its management and organization, methods of improvementthrough TPM will be mentioned. Its implementation to a factory and gained benefits will bementioned.