Gewalt in Alfred Döblins werken 'Berlin Alexanderplatz' und 'Die beiden Freundinnen und ihr Giftmord' (ein literatursoziologischer vergleich)
Alfred Döblin'in 'Berlin Alexanderplatz' ve 'Die beiden Freundinnen und ihr Giftmord' adlı eserlerde şiddet öğesinin karşılaştırılması
- Tez No: 187997
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADRİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu doktora çalışması karşılaştırmalı bir çalışmadır. Alfred Döblin'in ?Berlin Alexanderplatz? ve ?Die beiden Freundinnen und ihr Giftmord? adlı eserleri sosyoloji bağlamında karşılaştırılacaktır. Bu çalışmadan amaç adı geçen eserlerde yer alan kahramanların her birinin uyguladığı şiddet olaylarını ortaya koymaktır. Dünyaca ünlü yazar Alfred Döblin hem babasının evi terk etmesinden hem de Yahudi halkına karşı uygulanan şiddetten büyük ölçüde etkilenmiştir.Bu çerçevede yazarın biyografisini ayrıntılarıyla ele almak önem taşımaktadır. Yazarların, özellikle de Alfred Döblin gibi Yahudi olan yazarların konularını Savaş, kıyım, şiddet, ölüm gibi güncel olaylardan seçtikleri görülmektedir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarını yaşamak zorunda kalan Alfred Döblin, aynı zamanda savaşta doktor olarak görev yapmıştır. Bu nedenle konularını ve karakterlerini kendi yaşamından seçmiştir. Döblin, eserlerinde sadece şair ve yazar olarak görünmemektedir, ayrıca doktorluk yönüyle de yer almaktadır.Alfred Döblin eserlerinde şiddet öğesini farklı boyutlarıyla ele almaktadır. ?Berlin Alexanderplatz? adlı eserde büyük şehirdeki yaşam eleştirilmekte ve Berlin şehrinin olumlu ve olumsuz yönleri işlemektedir. Eserde, arkadaşlık olarak nitelendirilen ilişkiler çok önemli bir rol oynadığından, Döblin bu eserinde özellikle insan ilişkilerine ve her bir karakterin birbirleriyle olan ilişkilerine değinmektedir.İkinci eserde ise, şiddet aile içi şiddet olarak boy göstermektedir. ?Die beiden Freundinnen und ihr Giftmord? adlı eserde bir evli çiftin hayatı konu edilmektedir. Eserde önemli bir yer tutan cinayet olayı, 1924 yılında yaşanmış ve Berlin gazetelerinde yer alan yaşanmış bir olaydan esinlenerek yazılmıştır. Gazete haberine göre, bir kadın kocasının ona karşı uyguladığı şiddete daha fazla dayanamadığı için kocasını fare zehir ile öldürmüştür. Bu çok tartışılan cinayet olayı Döblin'in dikkatini çekmiş ve eserine malzeme olmuştur. Yazar ve aynı zamanda doktor olan Alfred Döblin her iki eserinde de şiddet olaylarını işlemiş, her iki eserde de şiddet olayı farklı boyutları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a comparative study in which ?Berlin Alexanderplatz? and ?Die beiden Freundinnen und ihr Giftmord? have been compared. The aim of this study is to expose the relations of the characters with violence. The worldwide famous writer Alfred Döblin, experienced both his father?s leaving home and violence towards the Jewish people throughout the Second World War.Authors, especially Jewish authors like Döblin, choose their subjects from actual events. Incidents such as war, genocide, violence and death have always been a material for the works of the writers. Alfred Döblin who had to live the Second World War and worked as a doctor in this war chooses his subjects and characters from his own life. Döblin looks at his characters not only from an author?s and poet?s perspective but also from a psychiatrist?s perspective.Alfred Döblin examines the notion of `violence? in different aspects in his two works; in ?Berlin Alexanderplatz? he criticizes city life and explains the chaos in Berlin in both positive and negative sides. On the other hand the characters? friendship and relationships with each other have been indicated. The relationships called friendship in these works play an important role.In ?Die beiden Freundinnen und ihr Giftmord? violence appears in family. In this work life of a couple is displayed through documents. Döblin wrote this work depending on a criminal incident which he read on a Berlin newspaper in 1924. The article was about a woman who killed her husband with rat poison after being subjected to severe `violence? by him. This highly discussed lawsuit aroused Döblin?s interest and he used this lawsuit as a material in his workWriter and psychiatrist Alfred Döblin examines the notion of violence in different aspects in his two works. By these works Döblin shows that violence may occur in different environments and may have several affects on different people.