Dritter raum als hermeneutisches prinzip im werk 'Seltsame Sterne Starren Zur Erde' von Emine Sevgi Özdamar und ein unterrichtsmodell
Emine Sevgi Özdamar'ın 'Seltsame Sterne Starren Zur Erde' adlı romanında edebi yorum bilgisi olarak 'üçüncü yer' kavramı ve bir ders önerisi
- Tez No: 187996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnsano lu yüzyıllardır politik, ekonomik ya da toplumsal nedenlerden dolayı göç etmektedir.Edebi yönü kuvvetli insanlar duygularını, yabancı ülkedeki yeni ya antılarını edebi olarakanadillerinde ya da yabancı dilde kelimelere dökmü lerdir. Bu edebi türden dünya çapında biredebiyat olu mu tur, bu edebiyat da bugün göçmen edebiyatı olarak adlandırılmaktadır. Buçalı ma için Türkler tarafından almanca yazılmı edebiyatın önemi büyüktür. Bu yazarlardanbiri Almanya'ya göç edip, orada alman dilinde yazmaya ba layan Emine Sevgi Özdamar'dır.Çalı mada, Emine Sevgi Özdamar'ın son romanı olan Seltsame Sterne starren zur Erde adlıroman ayrıntılı bir biçimde incelenerek ve yorumlanarak ?üçüncü yer? kavramı ortayakonmaya çalı ılmı tır. ?Üçüncü yer? nedir? nsanları bu ?üçüncü yere? götüren nedir? Edebive sosyolojik bir ara tırmadan sonra, insanların bu ?üçüncü yerleri?, kendilerini daha iyihissetmeleri için arayıp, buldukları ortaya çıkmı tır.Bu çalı manın aynı zamanda amacı, bu yeni edebi bakı açısını yabancı dil dersine deuyarlamaktır. Ö renci bu bakı açısı ile edebi bir eseri farklı açılardan yorumlama imkanı eldeedecektir. Çalı mada, bir roman yardımı ile ?üçüncü yer? kavramının nasıl ö retilebilece inedair bir ders modeli önerilmi tir.
Özet (Çeviri)
People have been immigrating for centuries because of political, economical or social reasons. Among the immigrants, literary talented people have expressed their feelings, their new life in foreign countries in their mother tongue or in their second language. In this way an immigrant literature has occurred all around the world. For this study German literary works written by immigrant Turks has an important place. One of them is Emine Sevgi Özdamar who has immigrated to Germany and begun writing in German. In this study, 'third space' is examined in detail in Özdamar's latest work titled Seltsame Sterne starren zur Erde. What is a 'third space' and why do the people need a 'third space'? After a literary sociological research, it is seen that 'third space' is a place where people are in need of feeling themselves better. In the study it is also aimed to make use of this new literary perspective in foreign language classes. This literary perspective has to obtain the student competence to interpret a literary text in a different point of view. Finally a course model was presented in order to find out 'third space' in a literary work