Türkiye'de kısa vadeli yabancı sermaye hareketleri ve ekonomik büyüme üzerine etkileri
In The effects of short term foreign capital movements to Turkish growth
  1. Tez No: 188004
  2. Yazar: ERHAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTÜRK YE'DE KISA VADEL YABANCI SERMAYE HAREKETLER VEEKONOM K BÜYÜME ÜZER NE ETK LERErhan GÖKSUktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitütüsü,Haziran 2005Danışman: Yard. Doç. Dr. Muharrem AFŞARPiyasaların küresel anlamda etkinliği ve bütünleşmesi yirminci yüzyılın en önemliekonomik gelişmelerinden birisidir. Teknolojideki hızlı ilerlemeler, globalleşmeyisağlarken, finansal piyasa işlemlerinde etkinliği artırmış ve işlem maliyetleriniazaltmıştır.Ülkeler günümüzde, yerel piyasalarının global piyasanın bir parçası olduğununbilincinde hareket etmektedir. Bu bilinçle, uluslararası serbest ticaretten sonra sermayehareketleri önem kazanmıştır.Ülkemizde özellikle 1980 sonrası sıcak para diye nitelendirilen kısa vadeli yabancısermaye girişlerinin ekonomi üzerinde etkileri önem kazanmıştır . bu çalışmada kısavadeli yabancı sermayenin ülkemizde büyüme üzerine etkileri garanger nedensellik testiile incelenmiştir. Kısa vadeli sermaye hareketleri ile büyüme arasında pozitif yönlü birilişki bulunmuş ve bununla ilgili olarak izlenmesi gereken politika üzerine yorumdabulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF SHORT TERM FOREIGN CAPITAL MOVEMENTSTO TURKISH GROWTHErhan GÖKSUThe Mainscience Branch of EconomyThe Social Sciences Instıtute of Anadolu University,June 2005Counselor : The Assistant Professor Doctor Muharrem AFŞAROne of the most important economic developments in the Twentieth Century ismarkets effect in globally and to become a united whole.The rapid improvements intechnology, not only supplies globalism,but also increased the effect in financial marketprocesses and decreased the process costs.Recently,The States behaves in the conscious of the local markets belong to theglobal markets.Accompanying with this consciousness, after the international freetrading, capital movements got the importance,second.