İş analizinin insan kaynakları yönetimi açısından önemi ve diğer insan kaynakları fonksiyonları ile olan ilişkisi
The Importance of work analysis from human resources management point of view and its relation with other human resources functions
- Tez No: 188003
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ KAĞNICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
iiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜİŞ ANALİZİNİN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ AÇISINDAN ÖNEMİ VEDİĞER İNSAN KAYNAKLARI FONKSİYONLARI İLE OLAN İLİŞKİSİBETÜL GÜMÜŞÇalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2005Danışman: Yrd. Doç. Dr. Deniz KAĞNICIOĞLUArtan rekabet koşulları ve gelişen teknolojinin de etkisiyle tüm alanlarda olduğugibi insan kaynakları yönetimi alanında da yeni uygulamalar ve etkinlikler zorunlu halegelmiştir. İnsan kaynakları yönetimi geçmişe oranla çok daha fazla sorumlulukaltındadır. Personel yönetiminin yaptığı personel alma, iş güvenliğini sağlama, ücretyönetimi gibi görevlere ek olarak bugün insan kaynakları yönetimi kariyer yönetimi,performans yönetimi, iş dizaynı faaliyetleri, güdüleme yönetimi gibi pek çok alandadaha çalışmalarını sürdürmektedir. İnsan kaynakları bu çalışmaları yaparken işleridoğru biçimde yürütmek ve nesnel biçimde karar almak için işler ve insan kaynakları ileilgili ayrıntılı bilgilere gereksinim duymaktadır. İş analizi bu noktada işletmelereyardımcı olmaktadır; çünkü iş analizleri sonucu hazırlanan iş tanımları ve işgereklerinde işler ve işi yapan kişiler ile ilgili detaylı bilgiler mevcuttur. İş analizleriinsan kaynakları yönetimi faaliyetlerinde insan kaynaklarının stratejik planlamasındanbaşlayarak pek çok alanda yöneticilere faydalı olan bir çalışmadır.Bu çalışmanın amacı yazılı kaynaklarda çok yararlı olduğu ve insan kaynaklarıyönetiminin her alanında kullanıldığı belirtilen iş analizlerinin gerçekte işletmeler içinfaydalı bir çalışma olup olmadığının incelenmesidir. Veriler Eczacıbaşı Karo Seramikile Nova Kalıp fabrikasından elde edilmiştir. Araştırma yöntemi olarak tarama modelikullanılmıştır. Veriler, her iki fabrikadaki orta ve üst düzey yöneticilerden anket veyapısallaştırılmış mülakat yöntemi ile toplanmış ve frekans değerlendirme yöntemi iledeğerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarında iş analizleri ile karlılık, verimlilik vemaliyetlerin düşürülmesi arasında doğru orantı olduğu; ayrıca iş analizlerinin tüm insankaynakları fonksiyonlarına yardımcı bir veri kaynağı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTNew applications and activities have been made obligatory in human resourcesfield as well as in all related fields with the effects of increased competition conditionsand improving technologies. Human resources management has more responsibilities atthe moment. Besides the tasks of personnel management, human resources managementis carrying out its activities in many fields, such as career management, performancemanagement, job design and motivation management. Human resources while carryingout these activities need the detailed information about labour and human resource tofulfill the responsibilities efficiently and to make an objective decision. Work analysishelps the enterprises in this respect because job descriptions and specifications aboutduties and employees exist in the job profile at the end of the work analysis. Workanalysis gives a support to managers in many areas from human resources activities tohuman resources strategic planning.The aim of this work is to study whether work analysis, considered to be veryhelpful in written sources and used in every field of human resources management, isbeneficial to enterprices or not. Data are obtained from Eczacıbaşı Karo Ceramics andNova Model (Kalıp) Factories. Scanning model is used as a experimental method. Theexisting data have been gathered from both factories? mid level executives and topexecutives by means of questionnaire and structural interview method and evaluated byfrequency method. The results of this search suggest that there is a direct relationbetween the work analysis and profitability, productivity and cost reduction. Also, it hasbeen determined that work analysis is a helpful data source for all human resourcesfunctions.