Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan spor salonlarının kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama düzeyinin incelenmesi
  1. Tez No: 188045
  2. Yazar: MEHMET TARIK AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan sporsalonlarının kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama düzeyinin belirlenmesi amacıylayapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda spor salonları kullanıcı profilleri, spor salonukullanıcılarının spor salonundan beklentileri araştırmacı tarafından geliştirilen anketile belirlenmiştir. Ayrıca bir spor salonunda olması gereken fiziksel özellikler ve sporsalonlarının standartlara uygunluk düzeyi hazırlanan form kullanılarak yerindeincelenmiştir. Çözümleme aşamasında puanların ortalamaları ve yüzdelikhesaplamalarında SPSS 12 programı kullanılmıştır.Spor salonu kullanıcılarının profilleri ile ilgili bulgular ışığında; Sporsalonu hizmetlerinin, kullanıcıların büyük bir bölümünün 12-16 yaş arası öğrenci veseyirci olması göz önüne alınarak yürütülmeli, serbest zaman faaliyetlerindebayanların katılımının sağlanması ve Voleybol ve Basketbol branşları haricindekibranşlar ile ilgili çalışmaların yapılması gerektiği ortaya konulmuştur.Spor salonlarının standartları karşılama düzeyine ilişkin yapılan gözlem vegörüşmeler sonucunda elde edilen bulgulara göre literatürdeki standartlaraulaşılamadığı, kullanıcılar verdikleri cevaplar ile iyimserliklerini ön plana çıkarsalarbile özellikle sağlık ve emniyet ile ilgili konularda tüm koşullar kullanıcı görüşlerinebakılmaksızın uygun yönergeler çerçevesinde yerine getirilmesi sonuçlarınaulaşılmıştır.Ülkemizde yapılan spor salonu uygulamalarında, programlama sürecindegerçekçi ve bilimsel olarak kullanıcı görüşleri alınmalı, projelendirmede esneklik,büyüyebilirlik, değişebilirlik gibi kavramlar göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the fulfillment level of theusers of the Gymnasiums owned by the General Directorate of Youth & Sports. Theprofiles and the demands of the users were obtained by a survay developed by theresearcher towards the purpose. Researcher visited all Gymnasiums and obtainedinformation about the Physical Features by using a Check-List to determine howmuch they meet the standards. To analyse the data statistically, the SPSS 12Statistical Program was used.In the wiew of the findings about the Profiles of the Gymnasium Users, themajority of them were in the age group of 12-16 years of age, were students, werespectators, were males and favorite sports to be involved were Voleyball andBasketball. So, services in Gymnasiums should be planned according this findings.According to the findings obtained from the Check-List, all theGymnasiums did not meet the standarts obtained from the literature. And, especiallythe health and security standarts should be met immediatelly even though thesubjects did not emphasized them enough.The practises about the Gymnasium Plannings in our Country should berealized after receiving the users oppinion thrue scientific method. The Flexiability,Expendiability and Changeability characteristics of the Gymnasiums should betaken into account in projects.