Fiyat/kazanç oranı: İMKB'de bir uygulama
Price/profit rate: An application in 'İMKB'
- Tez No: 188046
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ivÖZETF YAT / KAZANÇ ORANI: MKB' DE B R UYGULAMAÇetin BA ARIYüksek Lisans Teziletme Anabilim DalıTez Danı manı: Yrd. Doç. Dr. Sadık ÇUKURTemmuz 2005, 116 SayfaHisse senedi yatırımlarında, di er tüm menkul de er yatırımlarında oldu ugibi, yatırımcıların kar ıla tıkları iki sorun vardır. Bunlardan birincisi hangi hissesenedine yatırım yapılaca ı, ikincisi de ne zaman yatırım yapılaca ıdır. Hangi hissesenedine yatırım yapılaca ı, hisse senedinin özellikleri, ta ıdı ı risk ve bu riske kar ısa layaca ı karlılık açısından yapılacak bir analiz ile kararla tırılabilir. kinci sorun,yatırım zamanının seçilmesi, hisse senedi satın alınması durumunda en dü ük fiyatın,satı durumunda ise en yüksek fiyatın tahmin edilmesidir.Bu tahminleri do ru yapabilmeyi amaçlayan tasarruf sahipleri hangi hissesenetlerine yatırım yapacakları, ne zaman alıp ne zaman satacakları konularındakendilerine yardımcı olabilecek çe itli yakla ım biçimleri ya da de erlemeyöntemleri geli tirmi lerdir.Tezimizde, belirtilen yakla ım biçimleri ve de erleme yöntemlerianlatılmaya çalı ılmı , MKB' de 1992.01-2004.06 tarihleri arasında faaliyetgösteren hisse senetlerinin Fiyat / Kazanç Oranı'nın piyasanın ortalama Fiyat /Kazanç Oranı'na ba lı bir de i ken olarak hesaplanabilece i varsayımına dayanarakregresyon analizi vasıtasıyla bir model geli tirilmeye çalı ılmı tır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTPRICE / PROFIT RATE: AN APPLICATION IN ?IMKB?Çetin BA ARIMaster ThesisDepartment of BusinessSupervisor: Asst. Prof. Dr. Sadık ÇUKURJuly 2005, 116 PageInvestors encounter with two kind of problems, in like all stocks and bonds,while investment of share certificates. First of them is making decision of investmentto which share certificate and second one is making decision of when the investmentwill done. It can be decided to invest which share certificate by analyzing itscharacteristics, risk and profits against this risk. The second problem, choosing theinvestment time, is estimating lowest price while buying share certificate and highestprice while selling it.The saving owners whose aim is to make right estimation, have improvedevaluating methods or different approaching ways for helping in investment whichshare certificate and at what time they will buy and sell these share certificates.In our thesis, these evaluating methods and approaching ways have beentried to explain. The share certificates, active in between January 1992 and June2004, have been investigated and the calculation of their price / profit rate dependingon their average price / profit rate of market as a variable has been assumed. Finally,a model has been tried to improve depending on this assumption by means ofregression analysis.