Türkiye'de spor federasyonlarını oluşturan fahri (gönüllü) çalışanların spor politikalarının oluşumu ve uygulamalarına yaklaşımları
Aproaching of volunteered persons composed of sports federation in determination and applications of sport politics in Turkey
- Tez No: 115315
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT KARAKÜÇÜK, Y.DOÇ.DR. İ. FATİH YENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 8141
Özet
- 126- ÖZET Bu araştırmanın amacı; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan spor federasyonlarının, yönetim kurulu ve teknik kurul üyelerinden oluşan (fahri ) gönüllü görevlilerin, Türk spor politikalarının oluşturulmasında ve uygulanmasındaki önemi ve sporun topluma yaygınlaştırılmasında üstlendikleri rolleri ile spor politikalarına ilişkin görüşlerini tespit etmek, federasyon üyelerinin uygulamalar açısından bazı önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla, ilgili literatür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evreni Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan, spor federasyonlarından, Atletizim, Basketbol, badminton, Boks, Halter, Hentbol, Güreş, Masa Tenisi, Voleybol, Yelken federasyonları yönetim kurulu ve teknik kurul üyelerinden oluşmaktadır. Araştırmada; frekans, yüzde, ağırlıklı ortalama ve P=0,5 anlamlılık düzeyinde Ki - Kare (X2) testleri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS istatistik paket program kullanılmıştır. Sonuçta Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesindeki spor federasyonları üyelerinin, sporun yarışma amacım öne çıkaran, elit spor anlayışında oldukları, sporun topluma yaygınlaşmasından çok sporda başarının öne çıktığı bir yaklaşım sergiledikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
127- SUMMARY The aim of this study was to determine the role of the members of board and directors and technical committee of Sport Federations in General Directory of Sports and Youth in formation, application and widesprieading of sport into society, to determine their opinions about sports politics and to give some suggestions them about applications. With this aim some necessery in formation was given by reweiving of some literatures related with this subject. Also a questionare was applied to find same solutions for the problem of this search. The population of the study involved Track and Field, Basketball, Badminton, Box, Weight Lifting, Handball, Wrestling, Table Tennis, Volleyball and Sailing Federations of Turkish General Directory of Sports and Youth. Frequency, percentage, mean scores and K-SquareCx2) tests at P=0,5 significance levels of findings were done by SPSS statistical program. In conclusion, attitudes of the members of federations in General Directory of Sport and Yought showed, they underline the competition purpose of sport and they have elite sport understanding and they shawed more attitude to achivement in sport rather than wide spreading of sport into society.