The Image of Nazım Hikmet and his poetry in Angle-American literary systems in 2002
2002 yılında Angle-Amerikan yazın dizgelerinde Nazım Hikmet ve şiirlerinin imajı
  1. Tez No: 188117
  2. Yazar: BAŞAK ERGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
2002 Yılında Anglo-Amerikan Yazın DizgelerindeNâzım Hikmet ve Şiirlerinin İmajıBaşak ErgilBu tezin amacı, 2002 yılında Anglo-Amerikan yazın dizgelerinde NâzımHikmet ve şiirlerine ilişkin oluşturulan imajı metin-ötesi (paratextual) öğelerdenyola çıkarak incelemektir. Nâzım Hikmet, en çok dile çevrilen Türk şairi veeserleri İngilizce'ye en çok çevrilen Türk şairi olması bakımından çeviribilimininceleme alanına girmektedir. Bunun yanı sıra, UNESCO'nun ?Kültürel MirasYılı? ilan ettiği 2002 yılı, ikisi New York'ta, biri Londra'da, biri de Paris'te olmaküzere toplam dört kitabın yayımlanmasıyla, Nâzım Hikmet şiirlerinin en çokyayımlandığı yıl olma özelliğini taşımaktadır.Bu çalışmada, Anglo-Amerikan yazın dizgelerinde Nâzım Hikmet veşiirlerine ilişkin 2002 yılında oluşturulan imajı incelemede tarihsel bir bakışaçısı benimsediğinden, bu dizgelerde 2002 yılına dek oluşturulan imaj datarihsel ve sosyo-politik bütünlüğü içinde incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde,Hikmet hakkında ABD'de yayımlanan 1932 tarihli ilk metinden başlanarak2002 yılına kadar yayımlanan antolojiler, edebiyat dergilerindeki makaleler veşiir seçkilerini içeren kitaplar araştırma kapsamına alınmış, bu kaynaklardakimetinler ve metin-ötesi unsurlar betimleyici söylem çözümlemesi aracılığıylaincelenmiş ve 2002 yılına dek Nâzım Hikmet ve şiirlerine ilişkin olşturulan imajortaya çıkartılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, aynı yöntem kullanılarak 2002yılında yayımlanan dört metin incelenmiş; tezin son bölümü olan üçüncübölümde ise, 2002 yılında yayımlanan bu kitaplar üzerine yazılan eleştiri vetanıtım yazılarının söylem çözümlemesi yapılarak bu eserlerin alımlanmasıyoluyla oluşturulan imaj ortaya konulmuştur.Bu çalışma, araştırma odaklı bir betimleyici çalışma olduğundan NâzımHikmet ve şiirlerine ilişkin oluşturulan imajı incelemede metin-ötesi unsurlardangörsel olanlarının betimlenmesi ve değerlendirilmesi, metinsel olanlarının isesöylem çözümlemesi aracılığıyla incelenmesi sonucu ulaştığı tarihsel imajdeğişikliğini ortaya koymaya çalışmış ve bu değişikliğin altında yatan ideolojikve sosyopolitik etkenleri sorgulamıştır. Sonuç olarak, Anglo-Amerikan yazındizgelerinde Nâzım Hikmet ve şiirlerine ilişkin oluşturulan imajın,arkaplanındaki sosyopolitik durumu yansıttığı ve komünist bloğunçözülmesinden önce ve sonra oluşturulan imajların tamamen farklılıkgösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Image of Nâzım Hikmet and His Poetry inAnglo-American Literary Systems in 2002byBaşak ErgilThe aim of this thesis is to look into the image of Nâzım Hikmet and his poetryin Anglo-American literary systems in 2002 through a paratextual analysis.Nâzım Hikmet is crucial for the realm of translation studies since he is theTurkish poet who has been translated into English more than any otherTurkish poet and who has been translated into as many as more than fiftylanguages. Besides, the year 2002 is the year when four books of Hikmet?stranslated poetry were published abroad. Two of these books were publishedin the U.S.A, one in Paris, and one in London.Since this study aims to carry out a research on the image of Hikmetand his poetry from a historical perspective; the image before 2002 is alsoexamined within its socio-political background. In the first chapter of the thesis,the anthologies, reviews, criticisms and selected poetry books published inAnglo-American literary systems are examined through paratextual analysisand discourse analysis and the image of Hikmet and his poetry before 20022is discussed. A similar methodology is employed in the second chapter of thethesis to carry out an analytic research on the four target texts of Hikmet?sselected poetry published in 2002. In the last chapter of this thesis, thereception of these four books as well as the image created through theirreviews and criticisms are discussed through discourse analysis of thesemetatexts.This study is a research-oriented, historical, descriptive study whereinthe gradual change of the image of Hikmet and his poetry is revealed throughthe description and evaluation of the visual paratextual elements as well asdiscursive analyses of the textual ones. In conclusion, the evaluation of theresearch data reveals that the change of the image of Hikmet and his poetry inAnglo-American literary systems is reflective of the 2oth century socio-political background and that there is a discrepancy between the imagesformed before and after the dissolution of the Communist bloc.