Nazım Hikmet ve Pablo Neruda'nın İspanya iç savaşı'na değinmeleri
Nazim Hikmet and Pablo Neruda mentions to the Spanish civil war
- Tez No: 355819
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
“Nazım Hikmet ve Pablo Neruda'nın İspanya iç Savaşı'na Değinmeleri”adlı bu doktora tez çalışmamızda Pablo Neruda ve Nazım Hikmet'in İspanya İç Savaşına ilişkin yaratıları ele alınıp incelenmiş ve İspanya'nın şairlerin yaşantısı üzerinde ki etkileri tartışılmıştır. İspanya İç Savaşına ilişkin yaratılarının incelenmesinden sonra Pablo Neruda'nın bizzat savaşın kıyımına tanık olması nedeniyle, o andan itibaren neredeyse hemen hemen tüm çalışmalarında İç Savaş etkileri sezinlenmektedir. Neruda'nın“España en el carazón”kitabı dışında da birçok şiiri vardır İç Savaşla ilgili. Bu şiirler Nazım'ın şiirlerinden daha şiddetli ve yoğun eleştiriler içermektedir. Franco ve generalleri için yazdığı şiirlerde yazar, açıkça hakaret eder, suçlar, mahkûm eder onları. Halk Cephesi neferlerini sevgi ve saygıyla anar. Eserinde onları yüceltir. İspanya İç Savaşı, Neruda'yı öylesine etkilemiştir ki savaş sonunda kendisini komünist partisinin üyesi olarak bulmuştur. Neruda, İspanya İç Savaşı şiirlerinde İspanyol halkının ürettiklerini sık sık birer imge olarak kullanmış, savaşın sorumlusu olarak üretimden uzak, elleri nasırlaşmamış 'beyaz ellileri' görmüştür. Bu şiirlerde kendi tarzının bütün özelliklerine de tanık oluyoruz. Kırık mısra düzeni, bir ayin gibi, bir marş gibi yazılan dizeler, tekrarlamalar, yinelemeler şiirin kolay ezberlenmesi için yapılmaktadır. İspanya İç Savaşına ilişkin yaratılarının incelenmesinden sonra ise Nazım Hikmet'in sadece şiirler değil, gazete yazıları yazdığını ve tutuklanmasından dolayı tamamlayamadığı bir de roman kaleme aldığını gördük. Nazım'ın yaratılarında İspanya'da olup bitenleri bir dahi öngörüsüyle doğru değerlendirip olacakları önceden kestirdiğine tanık olduk. Nazım da Neruda gibi eserlerinde faşizmin herkes için bir tehlike olduğunu ortaya koymaya çalışır ve romanında bu net bir şekilde görülür. Ancak Neruda genellikle faşizmi, üretilen buğdayın, üzümün, madenin düşmanı olarak anar, Nazım ise genellikle faşizmin umudun düşmanı olduğunu dile getirir.Birbirlerinin dostluğunu kazanmış evrensel şairler, birbirlerinden sevgi ile söz etmişlerdir. Neruda, Nazım'a biri cezaevinden çıkışının sevincini belirttiği, diğeri de onun ölümünden duyduğu acıyı ifade ettiği iki şiir yazmıştır. Nazım'ın Bulgaristan gezisi notlarında Neruda'yı özlediği ve ona verdiği önem ortaya çıkıyor. Her iki şairi de İspanya etkilemiş ve değiştirmiştir. İspanya, Neruda'yı komünistleştirmiş, şiirinin biçimini ve içeriğini değiştirmiştir. Nazım gibi Neruda'nın da son nefesine kadar komünist olmak yaşamında belirleyici bir unsur olmuştur. İçinde bulunduğumuz 2013 yılında, ölümünün 40. Yılında, 'Komünist olduğu için darbeci General Pinochet tarafından darbeden 12 gün sonra öldürüldü.' iddiası ile soruşturulmak üzere mezarı açılmıştır. İspanya, Nazım'ı mahkûm ettirmiş ve onun kaderinin belirleyici unsurlarından biri olmuştur. Nazım'ın kırık dizeli serbest nazım biçiminin temelinde de Granadalı bir İspanyol yurtseverin kahramanlık öyküsü yatmaktadır. Nazım'ın başyapıtlarından olan“Kuvâyi Milliye”eserinin yazılma fikrinin oluşmasını sağlamıştır. İspanya İç Savaşı hakkında sürekli yazılar yazması ve evinde İspanya Kurtuluş Savaşı kitabının bulunması onun ağır ceza almasının nedenlerinden olmuştur. Nazım evrensel bir şairdir ama bu evrenselliğinin etkisi en çok İspanyolca konuşulan diyarlar üzerinde görülmüştür, İspanya'dan, Küba'ya, Meksika'ya, Şili'ye, Arjantin'e kadar. Son olarak İspanya ile ilgili yazdığı şiirlerde Nazım yaşamının muhasebesini de yapmıştır. Kısaca İspanya, Nazım Hikmet'in kaderi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In our doctoral dissertation titled“Nazım Hikmet and Pablo Neruda Mentions to the Spanish Civil War”handled and analyzed the literary products of Nazım Hikmet and Pablo Neruda on Spain's civil war and its effects on them life of poets discussed.The literary products on the Spanish Civil War are examined, because Pablo Neruda personally witnessed the slaughter of the war almost all the work from the moment that shows the effects of the Civil War. Except“Spain in Our Heart”there are many other books of Neruda written and circulated from hand to hand en the during Civil War. These poems are more severe and includes intense criticism than Nazım's poems. And in the poems that which he wrote about Franco and Generals the poet openly insults and offenses to them.They quoted with Popular Front with respect and love. Glorify them in his work. At the end of the Civil War, Neruda had such an impact that he has found himself as a member of the communist party. Nomination of a precidency has been raised even then. Neruda, in the poetry of civil war in spain used the products of spanish people as an image. He saw the“white handed”people who away from producing, as the responsibles of the war. What we are witnessing in this poem are, the features of his own style.Verse broken layout strings as a starter post,iterations, renovations were made the poem easy to memorize. Information on Spain Civil War in the newspaper articles written by Nazım Hikmet are not only poems and he also penned a novel that is not completed because of his arrest. He also saw and evaluated at the same time what is going on in advance. Nazım is also as Neruda, seeks to foster the generation of fascism is a threat to everyone, and this is clearly visible in his novels. However Neruda, is quoted fascism as an enemy of produced wheat, grapes and mine. But Nazım usually expresses the fascism as the enemy of the hope. These universal poets have won the friendship of eachother and have spoken by love about eachother.Neruda wrote two poems for Nazım. One is for the joy of his output from prison and the other has written to express the pain over the death of him. In the notes of the Bulgarian trip, there are also missed notes for him. Spain is both influenced and changed the poets. Spain made the Neruda communist and changed the format and content of his poetry. To be communist, he has been a decisive factor to the last breath. In 2013, in the 40. year of his dead his tomb has been opened for the investigation about that he was killed by the General Pinochet. Spain has adjudged to the life of Nazım and determined his fate. His articles about the civil war in Spain and the books which are at his home about the Spain constant war of liberation are the reasons of his severe punishment. Nazım is an universal poet. Effects of his universality was observed in most of the Spanish speaking countries, from Spain to Mexico, Chile, up to Argentina. Spain has been the fate of Nazım Hikmet briefly.