Japon bıldırcınının (Coturnix Japonica) görsel-uzamsal labirent performansında hemisferik özelleşme ve plastisitenin etkisi
The Effects of hemispheric specialization and plasticity on visio-spatial maze performance of Japanese quail (Coturnix Japonica)
  1. Tez No: 188139
  2. Yazar: EVRİM GÜLBETEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
viiiÖzetSunulan araştırmada, işe koşulan üç deneyle, Japon bıldırcınında (Coturnixcoturnix japonica) hemisferik özelleşme ve plastisite etkileri çalışılmıştır. Birincideneyde yetişkin Japon bıldırcınında hemisferik başatlık, bitişinde karşı cinsiyettenbir bıldırcının yer aldığı bir labirent görevi ile test edilmiştir. Sağ-göz/sol-hemisfergrubu, sol-göz/sağ-hemisfer grubu ve kontrol grubu koşullarına seçkisiz olarakatanan bıldırcınlardan sol-göz/sağ-hemisfer grubu ve kontrol grubunda yer alanlar,sağ-göz/sol-hemisfer grubundaki kuşlara göre labirentin sonuna daha hızlı ulaşmıştır.Birinci deney bulguları, bıldırcında bir sol-göz/sağ-hemisfer başatlığının varlığınaişaret etmiştir. İkinci deneyde mevcut sol-göz/sağ-hemisfer özelleşmesinin erkenyaşlarda manipüle edilebilirliğini test etmek üzere yumurtadan yeni çıkmışbıldırcınlar benzer şekilde üç gruba atanmıştır. Deneklerin gözleri yumurtadançıktıktan sonraki 60 gün boyunca kapalı tutulmuş; kuşlar, yetişkin hale geldiklerindebirinci deneydeki labirent testine tabi tutulmuştur. Bulgular, hem sağ-göz/sol-hemisfer grubunun hem de sol-göz/sağ-hemisfer grubunun kontrol grubundan dahadüşük bir performans gösterdiğini, iki yoksunluk grubu arasındaki farkın da anlamlıolmadığını ortaya koymuştur. Üçüncü deneyde ise, ikinci deneyde test edilendeneklerin yumurtadan çıktıklarından itibaren kapalı olan gözleri açılıp; açık tutulangözleri kapatılmış; bu yolla gerçekleştirilen bir hemisferik manipülasyonun ardındandenekler aynı görevde test edilmiştir. Hemisferik manipülasyona ilişkin bulgular,genel olarak sol-göz/sağ-hemsiferin görsel-uzamsal labirent görevinde başat, solhemisferin de daha plastik olduğuna işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
ixSummaryWith three experiments, hemispheric asymmetry and plasticity in Japanaesequail (Coturnix coturnix japonica) were investigated. In the first experiment, thehemispheric dominancy was tested either in a left- or right-turning maze whichcontained a conspecific of opposite sex in its endpoint. Birds were randomlyassigned one of three conditions: right-eye/left-hemisphere, left-eye/right-hemisphere, and control conditions. The quail in the right-eye/left-hemispherecondition performed worst in the maze task. The findings of the Experiment Iindicated a left-eye/right-hemisphere dominancy in the visuo-spatial task. InExperiment II, changeability of left-eye/right-hemisphere specialization observed inthe first experiment was investigated by closing quail chicks? one of the eyes rightafter hatching. The chicks were randomly assigned to one of three conditions asoutlined in Experiment I, then one of their eyes were closed for the next 60 days. Atthe end of the 60-day period, they were tested in the visuo-spatial task. The findingsshowed that the hemispheric asymmetry observed in Experiment I was dissapeared,though the performances of two experimental conditions were worse than thecontrol. In the third experiment, eye-closing procedure was reversed by using thesame birds as in Experiment II. After the manipulation they were tested in the samevisuo-spatial task. Overally, it was found that the left-eye/right-hemisphere wasdominant, yet the right-eye/left-hemisphere was more plastic in the visuo-spatialtask.