40-45 yaş arası bayanlarda 8 haftalık pilates çalışmasının esneklik ve denge üzerine etkileri
The Effects of 8 weeks pilates exercise on balance and filexibility in 40-45 ages women
- Tez No: 188140
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜMMANİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
12ÖZETBu araştırma, 8 haftalık Pilates egzersizlerinin, 40-45 yaşları arası bayanlardaesneklik ve denge gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. 30sedanter bayan, Pilates egzersiz grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) gönüllü olarak buçalışmaya katılmıştır.Tüm deneklerin (deney ve kontrol grubu) ön test olarak sırasıyla; yaş, vücutağırlığı (kg), esneklik, boy, vücut yağ yüzdesi ve denge ölçümleri alındı. 8 haftaboyunca deney grubuna haftada 3 gün 60 dakika pilates egzersizi uygulandı. Çalışmadanbir hafta önce ve sonra her iki guruba da aynı testler tekrarlandı. Bütün değişkenlerinaritmetik ortalama, standart sapmaları belirlendi.
Özet (Çeviri)
11ABSTRACTTHE EFFECTS OF 8 WEEKS PILATES EXERCISE ON BALANCE ANDFLEXIBILITY IN 40-45 AGES WOMENThe main objective of this study is to determine the effects of regular Pilatesexercise on the Balance and Flexibility of 40-45 ages women for 8 weeks. 30 sedentarywomen were included in this study, 15 were in the exercise group, 15 of them in controlgroup.All subjects ( exercise and control group), height, weight, percent body fat,flexibility, and dynamic balance were measured respectively for pre-test and post-testfor . To experiment group it was applied that three days in a week 60 minutes Pilatesexercise during 8 weeks. Pre-test and post-tests were applied to experiment group beforeand after one week.