Büyük ölçekli konaklama işletmelerinde halkla ilişkiler faaliyetleri, Muğla ili örneği
Public relations activities in the large-scale hospitality firms, Muğla sample
- Tez No: 188138
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖVGÜ EMGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IIÖZETGünümüzde; sosyal sorumluluk ilkeleri, tüketici hakları, çevre duyarlılığı,şeffaf yönetim, vs. kavramların sıklıkla telaffuz edilen kavramlar olması, pazarlamakavramı içerisinde, bir tutundurma aracı olan halkla ilişkilerin önemi ve kullanımalanını giderek arttırmaktadır. Dolayısıyla, etkin sürdürülebilen halkla ilişilerfaaliyetleri, işletmelere yoğun rekabet ortamında büyük avantajlar sağlamaktadır.Turizm sektörü, anlık talep değişimlerine sahne olabilen ve rekabet ortamınınson derece yoğun yaşandığı sektörlerden birisidir. Bu durum da, turizm sektörüiçerisinde büyük bir yere ve öneme sahip olan konaklama işletmeleri açısından,tutundurma ve halkla ilişkilerin çalışmalarının önemini son derece arttırmaktadır.Bu çalışmanın ilk iki bölümünde, literatür taraması yöntemi ile halklailişkilerin ve konaklama işletmelerinin temel nitelikleri ve yapıları ortaya konmayaçalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, büyük ölçekli konaklama işletmelerindeki halklailişkiler uygulamaları, yapılan bir alan araştırması ile saptanmıştır.Sonuç olarak, yapılan literatür taraması ve alan araştırması sonucu elde edilenveriler ışığında, büyük ölçekli konaklama işletmeleri için yeni halkla ilişkiler önerilerive yaklaşımları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IIIABSTRACTNowadays, because the terms ?social responsebility principles, consumerrights, sensibility to environment, transparent management? are the frequentlydiscussed consepts; they gradually increase the importance and the field of usage ofpublic relation, in the concept of marketing. For this reason, efficiently continuingpublic relations facilities provide great advantages to the firms in the copetitive area.Tourism is one of the sectors which can witness the immediate changes ofdemand and have a great competitive athmosphere. In this case, from the point of theview of hospitality firms which have a great importance in tourism sector, theimportance of the public relations facilities is gradually increased.In the inatial two parts of the study, the basic characteristics and the structuresof the public relations and the hospitality businesses are determined by a literatureresearch. Than, in the third part, applictions of the public relations in the large scalehospitality businesses are determined by an applied research of area.Consequantly, as a result of the literature review and the research in the field,new public relations approaches and suggestions are offered for the big scalehospitality firms.