Urban stormuater modeling using geographic information systems
Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak kentsel yağmursuyu modellemesi
- Tez No: 75714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ MERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
oz COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ KULLANILARAK KENTSEL YAĞMURSUYU MODELLEMESİ Çetin, Ali Fuat Yüksek Lisans, înşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Nuri Merzi Eylül 1998, 202 sayfa Genellikle, gelişmekte olan ülkelerde yağmursuyu drenajı için yeterli özen gösterilmemektedir; çoğu zaman dikkatlice seçilmemiş akış katsayıları ile birlikte rasyonel formül kullanılmaktadır. Yağmursuyu toplama sisteminin, bir kere tasarımı yapıldıktan ve inşa edildikten sonra, ekonomik ömrü boyunca herhangi bir problemle karşılaşmadan hizmet vereceğine inanılmaktadır. Halihazırda varolan sistemde kentsel yapılaşmanın havza başlangıcına doğru ilerlemesi ve/veya sürekli değişen arazi kullanımı sonucunda (artan/azalan akış katsayısı) tasarım debisi artacak veya azalacaktır. Bu çalışmada, havzada ve drenaj ağında meydana gelebilecek çeşitli değişiklikleri hesaba katmak için yağmursuyu drenajı analizi Rasyonel formül kullanılarak coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile entegre edilmiş, Ankara, Çankaya'da bulunan Güvenlik Caddesi'ni Atatürk Bulvarı, Cinnah ve Hoşdere caddeleriyle çevreleyen, yaklaşık 2 km lik bir alanasahip bir kentsel havza olan Güvenlik havzasında bir örnek çalışma gerçekleştirilmiştir. Yağmursuyu drenaj ağı, arazi modeli, ve arazi kullanımı kullanılarak drenaj alam modellenmiştir. Akış katsayıları üretimi henüz tamamlanan halihazır haritalar kullanılarak seçilmiştir. Halihazırda varolan sistemin iletim kapasitesi çeşitli tekerrür süreleri kullanılarak test edilmiştir. Gerekli hidrolojik ve hidrolik analizleri yapmak için ağ analizleri ve çakıştırma analizleri gibi birçok CBS teknikleri, makro programlama dili kullanılarak geliştirilen uygulama programı içerisinde kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yağmursuyu, CBS, Rasyonel Formül, Ağ Analizi vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT URBAN STORMWATER MODELING USING GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEMS Çetin, Ali Fuat M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Asst Prof. Dr. Nuri Merzi September 1998, 202 pages Generally, storm drainage of urban areas in developing countries did not receive sufficient care; usually, the rational formula is used with not carefully selected runoff coefficients. Once designed and constructed, the stormwater collection system is believed to serve during its lifetime without any problem. As a result of urbanization taking place towards upstream of the basin and/or continuously changing land use (increasing/decreasing runoff coefficients) in the already designed system, design discharge will increase or decrease. In mis study, storm drainage analysis is integrated into a geographic information system (GIS) using Rational formula in order to take into account different kind of changes in the basin and the drainage network. A case study is conducted in an urban basin called Güvenlik catchment in Çankaya, Ankara, surrounding the Güvenlik Street with Atatürk Boulevard, Cinnah and Hoşdere streets having a surface area iiiof approximately 2 square kilometers. The drainage area is modeled by integrating the storm drainage network, the surface terrain and the land use. The runoff coefficients are selected on the basis of recently produced digital base maps of the city of Ankara. The conveyance capabilities of the existing system are tested for storms with different return periods. Several GIS techniques, such as network analyses and overlay analyses are performed in an application program developed with macro language to do the required hydrologic and hydraulic analyses. Keywords : Stormwater, GIS, Rational Formula, Network Analysis IV