Sicill-i Ahval defterlerine göre Osmanlı döneminde Muğlalı devlet memurları (1879-1909)
The Ottoman state officials from Muğla according to registers of curriculum vitaes (1879-1909)
- Tez No: 188340
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETBu çalışmada, yakın dönem Osmanlı memurlarına ait biyografilerinyazımında en önemli kaynağı teşkil eden sicill-i ahval defterleri esas alınarak Muğladoğumlu devlet memurlarının özgeçmişleri incelenmiştir.XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin idari yapısında meydana gelen reformlarsonucunda devletin idari organlarında ihtisaslaşma başlamıştır. Buna paralel olaraksivil bürokrasi gerek merkezde, gerekse taşrada etkin bir hâle gelmiştir. Özellikle II.Abdülhamid'in saltanatı süresince gelişen bürokrasinin neticesi olarak sayıları artandevlet memurlarının atama, terfi, görevden alma ve diğer işlemlerinde kontrol vekolaylık sağlamak için tutulan personel sicil kayıtlarının biraraya getirilmesi ileoluşturulan 196 sicill-i ahvâl defterindeki 92.137 kişinin sicil kayıtlarından 61'iMenteşe Sancağı'nın Muğla Kazası doğumlulara aittir. Belirtilen 61 kişiye ait sicilkayıtlarında şahısların adı, baba adı, lakabı, doğum tarihi ve yeri, mensup olduklarıaile ya da sülalenin isimleri, eğitim gördükleri okullar, varsa bildikleri yabancı diller,çalıştıkları kurumlar, bu kurumlarda çalışma süreleri ve aldıkları maaş miktarları,eğer almışlarsa nişan, madalya, rütbe v.s ödüllerin derece ve cinsleri, görev yaptıklarısüre içerisinde başarı durumları, çalıştıkları ve sicil kağıtlarını doldurdukları sıradaçalışmakta oldukları kurumların kendileri hakkındaki görüşlerinin özeti, görevyaptıkları yerlerin en büyük mülki amirlerinin verdikleri mülahazalar ve yineçalıştıkları kurumların bağlı bulundukları nezaretlerin sicil komisyonlarının tasdikyazıları yer almaktadır.Çalışmada sicill-i ahval belgelerinden elde edilen bu bilgiler, diğerkaynaklardan elde edilen veriler doğrultusunda değerlendirilerek her kesimdenokuyucunun anlayabileceği şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, the curriculum vitaes of Ottoman State Officials, born in Muğla,will be put forward by examining the information on registers of curriculum vitaewhich constitue the basic source for the biographies of Ottoman State Officials.As a result of the reforms in the administrative structure of Ottoman Empireduring the 19 th century, the administrative bodies of the state had been separated. Inaccordance with this, civil bureaucracy became influential not only in the centre butalso in the rural areas. The bureaucracy condensed especially during the reign ofAbdülhamid the Second. Due to this, the number of state officials increased. Personalregistry records were kept in order to provide control and smooth execution for thepromotion, assignment, dismissal and other procedures of state officials. Theirrecords were brought together in registers of curriculum vitae, whose number was196, 92.137 persons appeared in these registers, among whose 61 persons were bornin Muğla province of Menteşe Sancağı. In the registry records of the sixty onepersons, there appear their names, fathers names, nick names, date of births andplaces, the names of their family or of their ancestors, the name of their schools, thenumber of their languages (if they know), the places of work, the periods of workingin these places and their salaries, the degree and types of decorations, medals andranks (if they took), their level of success during the period of their assignment, theevaluation summaries of their working made by the places where they had worked,the views of their highest officials of their working places and finally confirmationdocuments of registry commissions of nezarets where their working placescorresponded to.In this study, the information, obtained from the registry documents, wasevaluated in accordance with the data of other sources, so that every kind of readercan read and understand easily.