Büyük ölçekli otel işletmelerinin orta ve uzun vadeli fon temini sorunu ve sermaye piyasalarına açılma eğiliminin analizi(Akdeniz bölgesi otel işletmelerine yönelik bir uygulama)
Difficulties in medium and long-term funding of large-scaled hotels and the analysis of the tendency to access capital markets(an application to the large-scaled hotels in mediterranean region)
  1. Tez No: 188341
  2. Yazar: BİRSEN ALTINKALP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Turizm, İşletme, Banking, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZETGünümüzde, işletmeler ülkeler arasında yaşanan hızlı bütünleşme sürecineayak uydurabildiği sürece rekabet ortamından geri kalmayarak sürekliliklerinisağlamaktadırlar. Bu da işletmelerin en uygun fon kaynaklarını temin etmesi ile sonderece yakından ilişkilidir. şletmelerin karlılığı, sürekliliği ve rekabet gücüfinansman konusunda alınan kararlara bağlıdır. Bu yüzden, işletmelerin döner vesabit varlıklarının finansmanı en iyi, en uygun kaynaklardan sağlanmalıdır.Faizlerin ve enflasyon oranının yüksek olması, uygulanan ekonomi politikasıher sektörün olduğu gibi, turizmin de sürekli finansman sıkıntısı içinde yaşamasınayol açmaktadır. Bu yüzden turizm sektöründe de finansman sorunu uzun zamandanberi etkinliğini sürdürmektedir. Faiz oranlarının düşmesi de turizmde finansmansorununun çözümlenmesine tam anlamında katkı sağlayamamakta, böylece sermayepiyasaları turizm sektörü için de önemli bir yer edinmeye başlamıştır.Global ekonomideki gelişmeler ve artan rekabet şartları karşısında ayaktadurmaya çalışan işletmelerin kaynak yaratma çabaları içinde sermaye piyasalarıönemli bir yer tutmaktadır. Şirketler sermaye piyasaları işlemleri sayesindeyatırımları için gerekli finansmanın temini, likiditenin sağlanması, ulusal veuluslararası piyasalarda bilinirliliğinin artması ve kurumsal kimliğin oluşumu gibidaha birçok faydalar elde etmektedirler.Bu çalışmanın amacı, Akdeniz Bölgesindeki otel işletmeleri kapsamındabüyük ölçekli otel işletmelerinin orta ve uzun vadeli fon kaynakları ve sermayepiyasalarına açılma eğilimlerini değerlendirmektir. Çalışma 3 ana bölümdenoluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak turizm kavramı kapsamında otelişletmeleri açıklanmaktadır. kinci bölümde orta ve uzun vadeli fon kaynakları vesermaye piyasaları ele alınmaktadır. Son olarak üçüncü bölümde de büyük ölçekliotel işletmelerinin orta ve uzun vadeli fon kaynakları ve sermaye piyasalarına açılmaeğilimlerini araştırmak amacıyla, Akdeniz Bölgesindeki otel işletmeleri kapsamındabüyük ölçekli otel işletmelerinin yöneticilerine yönelik tutum araştırmasınınsonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTToday, firms are succeeding their perpetuities remaining competitive as theyare adapting to the fast integration process between countries, which is closelyrelated to firms? ability to provide the most suitable funds. Profitability, perpetuityand competency of firms depend on their decisions on financing issues. Therefore,financing of current and fixed assets must be provided from most favorable sources.High rates of interest and inflation and current economic policy cause thattourism has permanent financial difficulties, as other sectors do. Thus, financialshortage has kept its major impact for a long time in tourism. Decreasing rate ofinterest could not have completely contributed to the solution of the problem, whichhas brought about rising importance of capital markets for tourism, as for othersectors.Capital markets are of importance among efforts of firms, trying to remainstanding against developments in global economies and increasing competitiveness,to provide financial sources. Thanks to capital market transactions, companies obtaina lot of benefits such as providing necessary financial sources for their investments,liquidity, increasing reputability in domestic and international markets and formationof institutional identity.The purpose of this study is evaluation of tendency of large-scaled hotelswithin the Mediterranean Region hotels to access medium and long-term funds andcapital markets. The study consists of three main sections. Hotels are explained in theconcept of tourism, in general, in the first chapter. Medium and long-term funds andcapital markets are evaluated in the second section. Finally, results of the research onattitudes of managers of large-scaled hotels within the Mediterranean Region hotelsare presented in order to explore the tendency of large-scaled hotels to accessmedium and long-term funds and capital markets, in the third chapter.