Küreselleşme sürecinde milli güvenlik kavramı
National security concept in the process of globalization
  1. Tez No: 188339
  2. Yazar: FUAT SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Ulusal güvenlik kavramı, evrensel boyutta Birinci Dünya Savaşı'ndatartışılmaya başlanmış, kinci Dünya Savaşı ve sonrasında bugünkü boyutlarınaulaşmıştır. Başlangıçta devletlerin güvenliği, yalnızca savaş ortamındakigüvenlik gibi algılandığından, yapılan tanımlamalar Silâhlı Kuvvetler ve dıştehdit unsurları ile sınırlı kalmıştır.Güvenliğin değişimini etkileyen bazı tanımlar bulunmaktadır. Bunlar; tehdittanımı, düşman tanımı, düşman davranışları, teknolojik imkânlar, insan gelişimive doğal değişikliklerdir. Bu tanımlar üzerinde meydana gelen değişikliklergüvenliği hızla etkilemektedir. 11 EYLÜL 2001 saldırısından beri bu tanımlarüzerinde önemli değişiklikler olmaktadır.Güvenlik algılaması, daha doğrusu güvenlik tanımı, yeni dünya düzenindekendi etkinliklerini sürdürmek isteyen ve bunu korumak isteyen güçler için budüzenin işlerliğidir. Yani yeni dünya düzeninin işler vaziyette olması ve bunuengelleyecek, zayıflatacak gelişmelerin durdurulması, bu gelişmelerin uyguntertip ve tedbirlerle engellenmesi, bertaraf edilmesidir.Soğuk savaş döneminin keskin ideolojik, askeri ve siyasal bloklaşmaanlayışının ortadan kalkması milli güvenlik kavramını derinden etkilemiştir.Türkiye için tehdit algılamasının en önemli kaynağı olarak gösterilen SovyetlerBirliği dağılmış ve yeni bir siyasal yapı ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada küreselleşme sürecinde değişmesi gereken milli güvenlikkavramının tanımı yeniden yapılacak ve Türkiye için yeni ulusal güvenlikstratejileri üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
National Security Concept has started to negotiate during the World War I.Aftermath of the World War II it has reached the dimension of its height today.Initially, because of the security of government has only been taken inconsideration under the war situations, established concept simply dealt with anArmy Forces and foreign threat.There are some explanations about the changing security matters. Theseare; Threat, Enemy, Enemy Attitudes, Technologic Opportunities, Advance ofHuman Being and Natural Changes. Any changes on these explanationsquickly affect the concept of security. Since the Sep. 11 attack, there have beensome changes on these explanations.Perception of Security or Security term in the New World Order is simply aworking procedure for the power that wants to maintain its activities andpreserve itself. On the other hand, in order for new world order to be active, ithas to come over, any weak developments and construct itself a usefulmethods.Disappearance of Cold War, with its severe ideological, military, and politicaleffects, has deeply affected the concept of National Security. Soviet Union,which was the most important source of a threat for Turkey, has disappearedand left its position to a newly political system.National Security Concept, which has to be changed in the process ofglobalization, is going to be redefined and the new national strategies for Turkeyare going to be determined in this work-paper.