Bahaeddin Özkişi'nin eserlerinin incelenmesi
An Analysis of Bahaeddin Özkişi's works
- Tez No: 188360
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEDAT KURUKAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZETBu çalışmamızda Bahaeddin Özkişi'nin hayatı, sanatı ve eserleri bir bütünolarak ele alınıp incelenmiştir.Çalışmamızda hikâye ve romanlar tema, olay örgüsü, zaman, mekân, şahıskadrosu şeklinde bir sıra ile takip edilmiştir. Yazarın eserlerinden yola çıkarak onufikri ve edebi dünyasına ulaşılmaya çalışılmıştır.Edebiyat bilimi çerçevesinde anlamaya ve anlatmaya çalıştığımız BahaeddinÖzkişi'nin eserlerinin derin bir kültür ve tarih anlayışı içerisinde yazıldığını, moderntekniklerle işlenişini tespite çalıştık. Böylece yazarın değerlendirilmesinde genel birfikre varmak esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study all life, art and Works of Bahaeddin Özkişi were studied andexamined.In the study short stories and novels were examined according to a linearorder of followings: theme, order of events, time, place, characters. Initiating fromhis works, his ideal and literary world has been tried to be reached.We intended to determine that Bahaeddin Özkişi, whom we tried tounderstand and tell from the point of literature, set up his works with the moderntechniques in a deep opinion of culture and history. So, to reach a general idea wasput forward in evalvating the writer.