Türkiye'de kadın işgücünün durumu: Denizli tekstil sektöründe kadın işgücü örneği
State of the woman labor in Turkey: An example of woman labor in the textile sector of Denizli
- Tez No: 188361
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM MEHMET BAYDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Demography, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
?Türkiye'de kadın şgücünün Durumu: Denizli Tekstil SektöründeKadın işgücü Örneği?Aslı KarataşÖZETEkonomik kalkınmanın birincil koşulu üretim faktörlerinin etkin kullanılmasıdır. Bufaktörlerden biri olan işgücünün kullanımında cinsiyet ayrımcılığına gidilerek, kadınlarayönelik negatif ayrımcılık yapılması, kadın işgücünün işgücü piyasasına katılımındadengesizliğe neden olmaktadır. Doğal olarak bu durum işgücü piyasasının yapısı üzerindeolumsuz etkiler yaratacaktır.Türkiye'de kadınların işgücüne katılımının, ekonomik kalkınma için önemli olduğukabul edilmekle birlikte, işgücüne katılım oranları düşüktür. Ülkemizde kadınların çalışmahayatına istenilen düzeyde katılımı sağlanamamış; çağdaş anlamda ücretli çalışma kadınlariçin yaygınlaşmamıştır. Kadının niteliksel gelişimini ve işgücü piyasasına girişini sağlayacakgerekli mekanizmaların oluşamaması bu olumsuz durumun nedenlerini oluşturmaktadır.Bu çalışmada, işgücü piyasalarının işleyişi ve kadın işgücü arzının teorik alt yapısısunulmaktadır. Bu çerçeve belirlendikten sonra, kadınların işgücüne katılımını etkileyenunsurlar incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye'deki işgücü piyasasının kendine özgü yapısı içerisinde,emek-yoğun bir sektör olan tekstil sektöründe çalışan kadının ekonomik rolünü incelemekamaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
?State of the Woman Labor in Turkey: An Example of Woman Labor in the TextileSector of Denizli?Aslı KarataşABSTRACTThe primary condition required for economic development is the effective use of theproduction factors. In the use of labor, one of these factors, by making sexual discrimination,the women are subjected to negative discrimination, and this causes imbalance in theparticipation of women labor in general workforce. Naturally, this creates negative effects onthe structure of the workforce.While the importance of the women?s participation in workforce with regards toeconomic development is acknowledged in Turkey, the rate of participation is low. In ourcountry, it could not be rendered possible for women to participate in the business life at thedesired level, and in contemporary sense, paid jobs could not be made common for women.This negative state of women is caused by the lack of mechanisms required for the qualitativeimprovement of women and to help them enter the working life.In this study, operation of the labor markets and theoretical foundation of labor supplyare presented. After this framework is determined, the factors effecting women?s participationin workforce are investigated. Moreover, within the peculiar structure of labor market inTurkey, the study aims to look at the economic role of the woman working in textile sectorwhich is a labor-intensive sector.