Küreselleşme sürecinde finansal krizler ve kamu borç stoku ilişkisi: Türkiye örneği
Financial crisis in the process of globalization and relation of public dept stock: Turkey as example
  1. Tez No: 188364
  2. Yazar: ÖZGÜR BALMUMCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
VIIÖZETKüreselleşme, ülkeler arasındaki iktisadi, sosyal ve siyasal ilişkileringelişmesi, farklı toplum ve kültürlerin inanç ve beklentilerinin daha iyi tanınması,uluslararası ilişkilerin yoğunlaşması gibi birbiriyle bağlantılı konuları içeren geniş birkavramdır.Finansal kriz, ters seçim ve ahlaki çöküntünün olumsuz şekilde ortaya çıktığıve bu nedenle piyasaların tasarrufların etkin şekilde yatırıma dönüşmesi sürecindeetkisiz kaldığı durumdur. 1970'li yıllardan sonra uluslararası finansal piyasalarınentegrasyonu, sermaye hareketleri önündeki engellerin kaldırılması temeline dayananuluslararası ekonomi politikaları gelişmekte olan ülkeleri etkilemiştir. Fakat 1990'lıyıllardan sonra gelişmekte olan ülkeler sık sık maliyetleri ağır olan finansal krizlerlekarşılaşmışlardır.Bu çerçevede, bu çalışmada temel olarak; küreselleşme, finansal liberalleşmeve gelişmekte olan ülkelerin yaşadıkları finansal krizler ele alınmaktadır. Krizlerüzerinde, kısa vadeli sermaye hareketlerinden ziyade cari açık ve kısa vadeli kamuborç stokunun etkili olduğu araştırılmaktadır.Probit model tahminlerine ilişkin ampirik bulgularda, kısa vadeli sermayehareketlerinin finansal kırılganlığı artırarak finansal krizlere sebep olduğugörülmektedir. Bununla birlikte, temel yapı zayıflıklarının krizlerin ortaya çıkışındaönemli bir etken olduğu belirlenmiştir. Ekonometrik tahminler, kısa vadeli kamuborç stokunun krizler üzerindeki etkisinin kısa vadeli sermaye hareketlerinden dahagüçlü olduğunu göstermektedir. Öyleyse gelişmekte olan ülke ekonomilerindefinansal krizlerin, finansal kırılganlığın ve makroekonomik dayanıksızlıkların arttığıbir ortamda ortaya çıktığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
VIIIABSTRACTGlobalization is a comprehensive concept including the issues connected witheach other such as improvement of social and political relations, being moreknowledgeable about the different societies, their cultures and expectations, andInternational relations? being more intense.Financial crisis is a state where the adverse selection and moral hazardappear; and hence, the markets remain inefficient with regards to turning savings intoinvestments. After 1970s, integration of international financial markets affected thecountries whose economic policies were developing in line with the idea ofeliminating the blocks in front of the capital movements. However, after 1990s,developing countries have frequently been confronted with financial crises whosecost is fairly grave.In this respect, In this study, primarily, globalization, financial liberalization,and the crises experienced by the developing countries are dealt with. Moreover, thetruth of the idea that the reasons behind these crises are current deficit and short-termpublic dept rather than short-term capital movements is investigated.Empirical findings about the estimations of Probit model show that short-term capital movements increase the financial fragility and cause financial crises.Moreover, it was found that basic structural weaknesses are an important factor inthe emergence of the crises. Econometric predictions indicate that the effect of short-term public dept on the emergence of crises is stronger than that of short-term capitalmovements. So, it can be argued that the crises in developing countries appear inenvironments where financial fragility and macroeconomic weakness increase.