Ayak bileğinin bakımı, sağlığı ve bale hayatındaki önemi
Foot ankle's care health and it's importance in ballet
  1. Tez No: 188384
  2. Yazar: SİNAN KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Sağlık Eğitimi, Ballet and Dance, Health Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir dansçının sanatını icra ederken kullandığı en önemli materyalivücududur. Özellikle Klasik Bale göz önüne alındığında ayaklar özel bir niteliktaşır.Ayak vücudun dans esnasında aldığı formun son noktasıdır. Hem birtaşıyıcı hem de estetik bir olgu oluşturur.Bale başlığı altında öncelikle dans,bale dansçısı ve ideal olmasıgereken vücut tipine değinilmiştir.Daha sonra tezin ana konusu olan ayak ve bileğin anatomik yapısıdetaylı anlatılmıştır. Ardından ayağı kullanırken ayarlanması gereken ağırlıkdağılımı ve aktarımının yararları ele alınmıştır.Dansta yaşanan sorunları anlatarak başlayan bölümde, dansyaralanmaları,ayak ağrıları da yer almıştır.Çok önemli bir bölüm olan bilek yapısı, bilek yaralanmaları,burkulmaları ve tedavileri, tüm detaylarıyla resim örnekli sunulmuştur.Son olarak bütün bu sakatlanmaların sonucunda tedavi yöntemleri,tedavi sonrası dansa ve performansa geri dönüş en detaylı şekildeanlatılarak, dansçıların bu tür sakatlanmalardan uzak durmak ve ayak bakımsağlığına daha önem vermek amaçlı uyması gereken on altın tavsiye konubitiminde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIISUMMARYThe dancers most important material is its body when performing itsart. Especially in classical ballet, the feet are carrying a special quality.The foot is the last point of the form when the body perform dance.Also its composing an aesthetical and carrier facts.Under the Ballet title principally you can find explanation of dance,ballet dancer and ideal body type for this art.After that you can see common topic of this working which is foot andankle have explained detaily.Then the advantage of weigth distribution andtranslation when using foot have described.All of dance injuries and foot ache have explained in the part which isstarting with the problems in dance.The most important part in this working is the anatomy,injuries,sprainand treatment of ankle, shown with pictures with all details.At the end of topic, you can find methods of treatments, turning back to sportand dance after treatment. To become distant these kinds of injuries and togive value foot care&health, ten gold rules given to the end of the topic.