Assessment of nurses knowledge concerning type 2 diabetes mellitus management with insulin therapy in wasit province hospitals / iraq
Hemşirelerin ırak wasit il hastanelerinde insülin tedavisi ile tip 2 diyabet tedavisine ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 786103
  2. Yazar: ALAA HASAN ABDULLAH ALMUNTAFEKY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırma, Irak'ın Wasit Vilayeti'ndeki hastanelerde cerrahi müdahale gerektiren diyabetik hastaların Kardiyopulmoner resüsitasyon, pulmoner resüsitasyon ve diyabetik ayak bakımı cerrahi servislerinde çalışan hemşirelerin Tip II ve insülin tedavisi. Metodoloji: Irak'ın Wasit Eyaletindeki Al-Karama Eğitim Hastanesi ve Al-Zahra Eğitim Hastanesinde 01.04.2022 - 31/12/2022 tarihleri arasında kesitsel tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Araştırma hemşire olan katılımcılardan oluşmaktadır ve örneklem sayısı tip 2 diyabet (DM) hastalarına insülin tedavisi veren tüm hemşirelerden özel ölçütlere göre oluşturulmuş (60) hemşiredir. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi olarak doğrudan görüşme uygulanarak toplanmıştır. Veri toplamak için hemşirelerin bilgileri kullanılmıştır. Bulgular: İstatistiksel analiz, çalışmadaki yaş ortalamasının 35,7 ± 10,8 olduğunu ve çalışma grubundaki erkeklerin %60,0'ının 20-50 yaşında olduğunu gösterdi. Cinsiyet, deneyim, bölüm ve eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanırken, bölüm ile diyabet bilgisi arasında anlamlı bir ilişki saptanırken, yaş, eğitim düzeyi, deneyim yılı ve diyabet bilgisi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamış ve diyabet bilgisine sahip hemşireler arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Erkeklerde uygulama ve bilgi, kadınlara göre daha yüksekti ve Bilgi, uygulamalarla ilişkilendirildi. Sonuç: Çalışmanın sonuçları, çalışmaya katılan hemşirelerin hemşireler arasında tip 2 diyabet ile ilgili bilgi ve tutumlarının iyi düzeyde olduğunu göstermiştir. bilgi ve diyabet arasında güçlü bir ilişki olduğu ve bu bilginin diyabetin tedavisini ve önlenmesini olumlu yönde etkilediği anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to evaluate and compare the knowledge of nurses working in Cardiopulmonary resuscitation, pulmonary resuscitation, and surgical wards for diabetic foot care for diabetic patients who require surgical intervention in hospitals in Wasit Province /Iraq, regarding diabetes management from Type II and insulin therapy. Methodology: A cross-sectional descriptive study was conducted in Al-Karama Teaching Hospital and Al-Zahra Teaching Hospital in Wasit Province in Iraq from 01.04.2022 to 31/12/2022. The research includes participants who were nurses and the number of samples was (60) nurses formed from all nurses who provide insulin treatment for type 2 diabetes (DM) patients according to special criteria Data were collected by applying direct interviews as a method of face-to-face data collection. Nurses' knowledge was used to collect data. Results: the statistical analysis showed that the mean age in the study was 35.7 ± 10.8 and that 60.0% of the males from the study group were 20-50 years old. A significant relationship was determined between gender, experience, department, and educational level, there was a significant correlation between the department and knowledge of diabetes, and no significant between age, education level, years of experience, and knowledge of diabetes, and there was no significant relationship between nurses with knowledge of diabetes. The practice and knowledge at males were higher than females, and the Knowledge was associated with practices. Conclusion: The results of the study showed that the knowledge and attitudes of the nurses participating in the study about type 2 diabetes among the nursing staff were good knowledge. meaning that there is a strong relationship between knowledge and diabetes and that knowledge positively affected the treatment and prevention of diabetes.