19. yy. Osmanlı yaşam standartları
19th century Ottoman living standards
- Tez No: 188410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYİTDANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı 19. yy. Osmanlı yaşantısına genel olarak bakarak bir yaşamstandardı çıkarmak mümkün müdür değil midir tahlil etmektir ve 19. yy.'daOsmanlıların yaşam standartlarının yükselip yükselmediğini araştırmaktır. Bu amaçla19. yy. Osmanlı sosyal yaşamında olan değişimler eğitim, sağlık, hukuk, sanayi, ulaşım,nüfus ve belediyecilik gibi alanlarda genel hatlarıyla incelendikten sonra 1897 yılına aitistatistikî veriler yardımıyla rakamsal olarak da değerlendirilir. Uluslararası alanda olandeğişimlere bağlı ve bu değişimlere paralel olarak Osmanlı Devleti'nin girdiği dönüşümsonucu 19. yy. yukarıda sayılan alanlarda iyileştirme ve geliştirme çabalarına sahneolmuştur. Tanzimat ruhuyla devletin dönüşümü sonucu halkın hakları ön plana çıkmış,devletin sürekliliğini korumak için toplumun refah seviyesini yükseltmek ve eğitimlinüfusun sayısını artırmak amacıyla kurumların işlerliliği artırılmaya çalışılmış, merkeziidarenin güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Her ne kadar coğrafyasının genişliği nedeniylestandart, tekil bir yaşam stilinden bahsedilmesi olanaksız olsa da, 19. yy.'da, bütünolumsuz etmenlere rağmen, Osmanlı halkının yaşam kalitesinin iyileştiğini söylemekdoğaldır.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to decide whether it is possible to measure living standardsfor the 19th century by having a glance at the Ottoman living within the same period andalso to analyse if the living standards rose during the given century. With this intentionthe change in Ottoman public life with the context of education, health, justice system,industry, population and municipality has been scrutinized in general terms and also ithas been further examined numerically by the statistical data which was provided in1897. 19th century Ottomans have witnessed betternment and development in the areaslisted above as a result and also parallel to the changes lived abroad. Tanzimat hastransfused the rights of people, the working of governmental institutions recovered toescalate the welfare of the society and to raise up citizens that will serve the state welland to centralize the polity. Even though due to her endless land it is impossible to talkabout a singular, standart living, it is natural to claim the quality of life improved in the19th century.