Abuzer Aşıksever'in hikâyeciliği ve hikâyeleri üzerine bir inceleme
The Sate of being a storyteller; Abuzer Aşıksever a research about his stories
  1. Tez No: 188418
  2. Yazar: YILDIZ ORAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESMA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 648
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZABUZER A IKSEVER' N H KÂYEC LVE H KÂYELER ÜZER NE B R NCELEMEYILDIZ ORAKT.C.FIRAT ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜTÜRK D L VE EDEB YATI ANA B L M DALI2005, Sayfa: XIII + 637Â ık ve â ıklık gelene i kültür dairesi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Meddah veâ ıklar tarafından devam ettirilen anlatıcılık gelene i, günümüzde iyice zayıflamıdurumdadır. Tespit etmi bulundu umuz kaynak ahıs olan Abuzer A ıksever, meddahlıkgelene i içerisinde meddaha ait hususlar yanında, â ıklık niteliklerini de üzerinde ta ıdı ındandolayı ?hikâye-anlatıcısı? olarak de erlendirilmi tir.Halk hikâyelerimizin sayı ve varyantları, kültürel zenginli i meydana çıkarançalı malar ile her geçen gün artmaktadır. Çalı mamızda; Abuzer A ıksever'den ÇelikhanA zı ile derlenen yirmi iki hikâye ile bir masal, standart Türkçe ile yazıya aktarılmı tır.Derlenen metinlerin dil, anlatım ve olay örgüleri çe itli yönlerden ele alınarak tahliledilmi tir.Hikâyelerin di er halk hikâyeleri ile ili kisi incelenerek; hikâyeler, Halk Bilimi veHalk Edebiyatı malzemesi olarak Türk kültür dünyasına kazandırılmı tır.ANAHTAR KEL MELER: Halk Hikâyesi, Metin, Hikâyeci Anlatıcı, Olay Örgüsü
Özet (Çeviri)
-SUMMARYMASTER THESISTHE STATE OF BEING A STORYTELLER ; ABUZER ASIKSEVERARESEARCH ABOUT HIS STORlESYILDIZ ORAKThe University of FiratThe Institute of Social SciencesTHE DEPARTMENT OF TURKISH LlTERATURE2005, Page: XIII + 637The minstrel (asik) and the tradition of minstrels is a very important aspect in theatmosphere of culture. The tradition of the act of narration which is stil carried out byminstrels and public storytellers, is currently quite weakened. The person who we haveappointed as a source is Mr. Abuzer Asiksever. He has the skills of a public storyteller andmimic in the lines of the tradition of public storytellers and mimics, and he also owns theskills of minstrels which causes him to be evaluated as a“storyteller”.The amount and variations of folkstories are increasing everyday with the researchesand studies which uncover the cultural prosperity. Twenty-two stories and one tale which arenarrated by Mr. Abuzer Asiksever with the Celikhan dialect, are collected and written innormal Turkish in our research. The collected texts are controlled according the language,narration and ploLThe relation of the stories which are mentioned and the other folkstories is researched;the stories are added to the Turkish culture as sources for Folk Science and Folk Literature.KEYWORDS : Folkstory, Text, Storyteller, PloLVIII