Linyit yakılan sobaların deneysel incelenmesi ve soba kovasında ısı transferi analizi
Experimental investigation of lignite fired stoves and heat transfer analysis in stove bucket
  1. Tez No: 19143
  2. Yazar: ABUZER ÖZSUNAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
LÎNYÎT YAKILAN SOBALARIN DENEYSEL İNCELENMESİ VE SOBA KOVASINDA ISI TRANSFERİ İNCELENMESİ C Yüksek Lisans Tezi D ABUZER ÖZSUNAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ. FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1991 ÖZ Bu çalışmada Türkiye'de imal edilen katı yakıtlı sobalar için yapılan test sonuçları incelenmiş ısıl verimlerinin % 70 in altında olduğu görülmüştür. Seçilen sobalar ile testler yapılmış ve sobaların duyulur ısı kayıplarının% 2O nin üzerinde» eksik yanma ve küldeki yanmamış karbon kaybı toplamının % 5 in altında olduğu gözlenmiştir. Test sonuçlarına göre kovalı linyit sobalarının ısıl verim yönünden daha uygun olduğu görülmüştür. Kovalı sobalarda soba tasarımında duyulur ısı kayıplarını azaltmaya yönelik bir ekonomizör ile uçucu maddelerin yanması sonucu tam yanmayı sağlayacak ikincil hava kanala ve yönlendirme levhası düşünülmüştür. Seçilen bir kovala linyit sobası üzerinde yapılan değişiklerle ısıl verim % 80 nin üzerine çıkarılmıştır. Kovalı linyit sobaları için yapılan teorik çalışmada soba kovasında ısı transferi anal izi için sıfır boyutlu bir matematiksel model hazırlanmış ve model i ter ati f olarak çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştın İmi star. Bilim Kodu : 6SS. 04. 04 Anahtar kelimeler :Soba, yanma, soba testi Sayfa adedi : 1ST Tez yöneticisi : Prof. Dr. ö. Ercan ÂTAER
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF LIGNITE FIRED STOVES AND HEAT TRANSFER ANALYSIS ÎN STOVE BUCKET CM. Se. Thesis} ABUZER ÖZSUNAR GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1991 ABSTRACT In this study some stove test results are investigated and their it is found that thermal efficiency is below 70 %. Some selected stoves are tested and it is found that sensible heat loss of the stoves are above 20 % other losses are below S %. From the experimental study it is determined \\\q}z stoves with bucket have better thermal performance than the classical lignite stoves. On the design of the high performance stove it is planned to use an economizer secondary air canal and baffle plate. On a selected stove these changes are made and its thermal performance is tested. According to the results the thermal efficiency of the new stove is above SO %. For the heat transfer analyses of stove with buckets a simple to find surface temperatures a theoretical model is prepared. The model, which includes the radiative and convective heat transfer processes in the stove is solved by an iteratif, method. Theorretical results are compared with the experimental results. Science code : 625. 04. 04 Key words : Stove, combustion, stove test Page number : 1 57 Adviser : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER