Ermenek kazâsı (1500-1600)
Ermenek province (1500-1600)
- Tez No: 188456
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM CÖHCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
TEZ ÖZETİErmenek şehri, Akdeniz Bölgesinin, Taşeli diye isimlendirilen kısmında yeralmaktadır. Ermenek, bölgesinin en önemli şehirlerinden birisidir. Şehir Luwiler, TarhundaÅ¡Å¡a,Frigya Krallığı, Yeni Babil, Pers, Büyük İskender, Seleukoslar ve Roma İmparatorluğuhâkimiyetlerine girdi. M.S. 17. yılda şehre gelen Romalı komutan Germanicus'un adını aldı.I. Alâeddin Keykubâd (1220-1237) zamanında Türkler tarafından fethedildi. İlk zamanlaridaresi, Emir Kamerüddin'e verildi. Karamanlılar Ermenek'i 1228'de fethettiler. Şehir,Karamanoğulları'na başkentlik yaptı ve bu dönemde yeniden imar edildi.Osmanlı Devleti, Karamanlılarla ilk kez 1386 tarihinde karşılaştı. Şehir, 1474 tarihindeOsmanlı egemenliğine girdi ve Osmanlı Taşra Teşkilatı içerisinde İçel sancağına bağlandı.XVI. Yüzyıl boyunca şehirde 13 müslüman, 1 gayrimüslim 14 mahallesi ile askerû ve idarûgörevliler de bulunmaktadır. Ayrıca 1 kale, 4 camii, 19 mescid, 8 zaviye, 1 kilise, 1 medrese,3 mektebhâne, 2 hamam bulunmaktadır. Kırlık alanda ise 16 camii, 20 mescid, 17 zaviye, 1dâru'l-huffâz, 2 mektebhâne, 1 muallimhâne, 1 türbe, 1 hamam vardır.1518'de Ermenek'te 48, 1522'den itibaren 50 köy vardır. XVI. yüzyıl boyunca kazanüfusunun % 82'si köylerde yaşarken, % 18'i şehirde yaşamaktadır. Nüfus içerisindegayrimüslimlerin oranı ortalama % 3 civarında olmuştur.Kazada, buğday ve arpa üretimi, hayvancılık, arıcılık, bağ ve bahçe ziraatıyapılmaktadır. Ermenek şehrinin vergi gelirleri içerisinde en büyük pay arpa ve buğday ilebağ ve bahçecilikten elde edilmektedir. 1571'de Kıbrıs adasının Türkler tarafından fethindensonra, Ermenek'ten 54 aile bu adaya göçürülmüştür. XVI. yüzyılın sonlarına doğru, şehirdebazı asayiş olayları gerçekleştiği görülmektedir. Sonuç olarak, XVI. yüzyıl boyunca Ermenekşehrinin ve Ermenek kazasının iktisadû ve sosyal açıdan önemini muhafaza ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
AbstractErmenek is located in a part of Mediterranean region which is called taşeli .ermenek isone of the most important cities of its region. The city had been reigned by Luwis, Tarhundassa,frigia kingdom, new babil, Persian, The Great Alexander, seleukos and roman empire. It wasnamed by the name of Germanicus who came to the city in 17 th century A.C. It was conqueredby Turkish during the Alaaddin Keykubat age. The management was given to Emir kameruddinat the beginning. The city became the capital city of Karamans and was rebuilt during this age.Ottoman Empire was first against Karamans in 1386. İt become under the reign ofOttomans and it was connected to the ottoman Anatolian sancaq. During the century,there were13 muslim and 1 christian streets and military and management officers. There were also 1 castle,4 mosques, 19 small mosques, 8 zaviyes, 1 church, 1 madrasah, 2 schools and 2 baths. In theouter part,there were 16 mosques, 20 small mosques,17 zaviyes,1 darulhuffaz,2 schools,1muallimhane,1 tomb and 1 bath.In 1518, there were 48 villages in Ermenek and after 1522 it increased to 50.During the 16 thcentury, %82 of the population lived in villages and the rest % 18 lived in the city.the percentageof the other religions in the population were about % 3.In the province; wheat planting, airy, bee and garden agriculture were being done.Thelargest percentage of the city?s' taxes were taken from wheat growing and garden agriculture. In1571; after the Turkish had conquered Cyprus Island, 54 families from Ermenek migrated to thisisland. At the end of 16th century, there were some events seen in the city. As a result, it can besaid that the city and province of Ermenek has kept its economic and social importance duringthe 16th century.