Gelişmekte olan ülkeler arasında ekonomik entegrasyon: ECO örneği
Economic integration among developing countries: The case of ECO
- Tez No: 188467
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
GEL ŞMEKTE OLAN ÜLKELER ARASINDA EKONOM K ENTEGRASYON:ECO ÖRNEĞÖZETECO kurulduğu 1985 yılından beri ekonomik entegrasyonu gerçekleştirme yolunda,hedefleri doğrultusunda mesafe almaya çalışmaktadır.Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkeler arası bir entegrasyon hareketi olanECO'nun gelişme sürecini ve bu çerçevede Türkiye'nin ECO bölgesi ile olan ilişkileriniincelemektir. Bu çalışmada öncelikle küreselleşme hareketlerinin hız kazanması ile birliktegiderek önemi artan ve gelişmekte olan ülkeler arasında çeşitli şekillerde gerçekleştirilenekonomik entegrasyon hareketlerinin nedenleri, etkileri, başarı koşulları ve bu entegrasyonhareketlerinin sorunları ele alınacaktır. Esasen bu çalışmanın cevaplamaya çalıştığı iki temelsoru bulunmaktadır. Bir entegrasyon hareketi olarak ECO entegrasyonun başarısını sınırlayantemel engeller nelerdir? ECO hareketi üyesi olan ülkelerin dış ticaretine ne ölçüde katkısağlamaktadır?Zübeyde EROĞLU
Özet (Çeviri)
ECONOMIC INTEGRATION AMONG DEVOLOPING COUNTRIES:THE CASE OF ECOABSTRACTECO has been trying to make some progress towards realizing an economicintegration since founding in 1985.The aim of this dissertation is to examine both the development process of ECO,which is an economic integration initiative among some developing countries, and theTurkey?s relations with the ECO region. In this study, the thesis, first, explores the reasons,the effects, the success conditions and the problems of the integration among developingcountries as well as ECO integration. The thesis, in particular, focuses on the two basicquestions: What are the main obstacles which restricts the success of ECO? To what extent,does ECO Project contribute the foreign trade performance of the member countries?Zübeyde EROĞLUGEL ŞMEKTE OLAN ÜLKELER ARASINDA EKONOM K ENTEGRASYON:ECO ÖRNEĞÖZETECO kurulduğu 1985 yılından beri ekonomik entegrasyonu gerçekleştirme yolunda,hedefleri doğrultusunda mesafe almaya çalışmaktadır.Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkeler arası bir entegrasyon hareketi olanECO?nun gelişme sürecini ve bu çerçevede Türkiye?nin ECO bölgesi ile olan ilişkileriniincelemektir. Bu çalışmada öncelikle küreselleşme hareketlerinin hız kazanması ile birliktegiderek önemi artan ve gelişmekte olan ülkeler arasında çeşitli şekillerde gerçekleştirilenekonomik entegrasyon hareketlerinin nedenleri, etkileri, başarı koşulları ve bu entegrasyonhareketlerinin sorunları ele alınacaktır. Esasen bu çalışmanın cevaplamaya çalıştığı iki temelsoru bulunmaktadır. Bir entegrasyon hareketi olarak ECO entegrasyonun başarısını sınırlayantemel engeller nelerdir? ECO hareketi üyesi olan ülkelerin dış ticaretine ne ölçüde katkısağlamaktadır?Zübeyde EROĞLU