Türkiye'de yıkıcı ve bölücü terörizmin ideolojik kökenleri
Ideological roots of subversive and divisive terrorism in Turkey
  1. Tez No: 188514
  2. Yazar: OLCAY ATAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTAN BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETAtar, Olcay, Türkiye'de Yıkıcı ve Bölücü Terörizmin deolojik Kökenleri,Yüksek Lisan Tezi, Danışman: Yrd.Doç. Dr.Ertan Beşe, 115 s.Günümüzde insanlığın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan terörizmin, sıkçakullanılan ve dünya gündemini sürekli meşgul eden bir toplumsal olgu olmasına rağmenuluslararası sahada kabul görmüş bir tanımı bulunmamaktadır. Bu nedenle bir tarafınterörist ilan ettiğini, diğer bir taraf özgürlük savaşçısı olarak tanımlamaktadır.Kanaatimce bunun en büyük nedeni terörizmin odağında yer alan ideoloji ve onunhedefleridir. Bu açıdan konuyu temelden yani ideoloji kısmından itibaren ele almanındaha doğru bir değerlendirme olacağını düşünüyorum.Aynı realite ülkemiz koşullarında da geçerli olan bir durumdur. Yıllarca terörizm vesiyasal şiddetten acı çekmiş ve hala da çeken bir toplumda yapılan çalışmaların çoğu örgütve eylemlerine yöneliktir. Fakat işin ideoloji boyutuna yönelik geniş çaplı araştırmalarınçok az olduğu ifade edilmektedir. Umarım bu çalışmada bu alandaki eksikliği tamamlayanve faydalı olan adımlardan birisi olarak görülür.Çalışmamda Türkiye'deki siyasal şiddet eylemlerinin ideolojik köklerini; siyasalterörizmi kendilerine strateji olarak benimseyen; Marksist-Leninist ideolojiyi rehberedinmiş aşırı, sol örgütlerin oluşturduğu yıkıcı terörizm, Marksist-Leninist ideolojiyi Kürtmilliyetçiliği gibi etnik değerlerle sentezlemeye çalışan örgütlerin oluşturduğu bölücüterörizm ve dini motifli örgütlerin gerçekleştirdiği irticai terörizmden ibaret olduğu ifadeedilmektedir. Ben bu çalışmamda konumuz açısından, yıkıcı ve bölücü terörizmin ideolojikalt yapısını ve Türkiye'deki ideolojik mücadelesini ortaya koymaya çalıştımÇalışmamda çok büyük desteklerini gördüğüm eşime, tez danışmanıma ve fikirlerive yorumlarıyla emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAtar, Olcay, Ideological Roots of Subversive and Divisive Terrorism inTurkey, Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Dr. Ertan Beşe, 115 pages.Terrorism has been one of the most perilous problems in recent times that thehumanity has ever been encountered with. Despite the fact that the term of `terrorism? ispronounced very frequently and embedded in the world?s everyday diary, it is really asurprising and even shocking point that there is still no any specific definition on which awide consensus has already been established. The inherent result of this paradox is thecliché expression that `one person?s terrorist is the freedom fighter of others?. In myopinion, ideology and its functions are the most influential reasons for the flourish of thisconcept.The same reality may be a valid argument for our country, Turkey, too. In so manyyears, as a society that suffering from political violence and terrorism, many researcheshave focused on terrorist organizations and theirs activities, though the ideological aspectsor concern on the issue that taken part in these researches are remarkably inadequate. Ihope that this research is regarded as a first step towards the core of the field.In this dissertation, ideological sources of the political violence in Turkey areclassified in three parts: Firstly; extreme leftist groups who accept the political violenceand terrorism as a strategic weapon and see the Marxist and Leninist ideology as aguidance or road map, called as subversive terrorism. Secondly, the groups with ethnicaldimensions combine and then synthesize the Marxist and Leninist ideology together withthe ethnical values as of Kurdish issue, called `divisive terrorism?. And third part is thereligious groups, which are motivated from the religious, are called as fundamentalterrorism. In this research, I shall try to search infrastructure and ideological fight of thesubversive and divisive terrorism because of title.Finally; I want to thank my wife, advisor Dr. Ertan BEŞE and the people who gavetheir valuable comments and thoughts to me about this search.