1946-1960 arası uygulanan eğitim politikası
The education policy administered between 1946-1960
  1. Tez No: 188525
  2. Yazar: ZARİFE KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
1946-1960 ARASI UYGULANAN EĞ T M POL T KASIZAR FE KER MOĞLUÖZETÇok partili bir döneme geçilmesiyle birlikte siyasi hayatta yaşanan değişim, eğitimpolitikasına yansımıştır. CHP çok partili dönemin ilk kurultayında bu değişimin sinyallerinivermiş, parti programında ve hükümet programlarında eğitim politikasını belirleyenmaddelere yer verirken bir muhalefetin varlığını da hesaba katmıştır. Bu dönemde toplananmilli eğitim şÃ»ralarından özellikle demokratik eğitimin üzerinde duran Dördüncü Milli EğitimŞÃ»rası önemli bir yer teşkil etmiştir. DP programı ile CHP programı arasında benzerlikgörülse de DP programında ve hükümet programlarında manevi değerlere yapılan vurguDP'nin farkını ortaya koymuştur.Halkevleri ve Köy Enstitüleri bu dönemde kapatılan iki kurum olmuş, din eğitimitekrardan okullara girmiş ve tüm öğretim kademelerine doğru yaygınlaştırılmıştır.Demokratik eğitim ilkeleri ilköğretim ve ortaöğretim programlarına yansıtılmıştır. Budönemde üniversitelere verilen özerkliğin yanı sıra tek üniversiteden çok üniversiteli birdöneme girilmiş, ayrıca verilen özerklik konusunda da tartışmalar yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EDUCAT ON POL CY ADM N STERED BETWEEN 1946-1960ZAR FE KER MOĞLUABSTRACTThe transforming into a multiparty period has reflected on to the education policy. CHPhas given at its first general assembly the first signals of this change, while placing certainarticles in the party program and in the government programs that determined the educationpolicy, has also took into consideration the existence of an opposition. Of the nationaleducation councils held in this period the Fourth National Education Council that specificallystressed on democratic education, occupies an important place. In spite of the presence of aresemblance between the programs of DP and of CHP, the emphasis attached in the DPprogram and in the government programs on the moral values, has revealed the difference ofDP.The Community Centres and the Village Institutes were the two foundations closeddown within this period, religion education was brought back again to the schools and hasbeen spread to all the education levels. The principles of democratic education have beenreflected on to primary education and secondary education syllabus. Besides autonomyhaving been granted to the universities in this period, stepping into a multi-university periodwas experienced also; furthermore some arguments on this granted autonomy have beenexperienced too.