Kamu yönetiminde özelleştirme uygulamalarının, etkileri ve bu etkilerin değerlendirilmesi (Kırgızistan incelemesi)
Privatization practices of public administration, impacts and assessment of privatization (Kyrgzstan study)
- Tez No: 188526
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tez Başlığı:KAMU YÖNET M NDE ÖZELLEŞT RME UYGULAMALARI, ETK LERVE BU ETK LER N DEĞERLEND R LMES(KIRGIZ STAN NCELEMES )Türkçe Özet:Kamu yönetiminde özelleştirme uygulamaları ve etkileri konusu dünyada ve Türkiye'de önemlibir noktadadır. Özelleştirme ülkelerin yapısal durumuna göre uygulaması değişebilen birkavramdır. Her ülkenin siyasi, mali ve ekonomik durumu özelleştirmenin süresini ve sayısınıdeğişik hale getirmektedir. Çalışmanın asıl amacı çeşitli dünya ülkeleri tarafından uygulamayakonan özelleştirme olgusunun ortaya çıkardığı etkileri incelemektir. Özelleştirmenin kavramsalboyutu ve tanımlamalarından yola çıkılarak, nedenleri, kapsamı, amaçları incelenmektedir.zleyen bölümde ise Dünya Bankası ve IMF'nin çeşitli ülkelere sunduğu özelleştirmeprogramlarına bağlı olarak ortaya çıkan etkileri incelenmektedir. Bu bölümün sonuna doğru,Türkiye'de 1985 yılından itibaren uygulanmaya başlayan ve günümüzde Türk Telekom A.Ş.'ninde içinde bulunduğu bir özelleştirme uygulamaları süreci incelenmektedir. Son bölümde ise, eskiSovyet ülkesi olan Kırgızistan'daki 1990 yılından itibaren gelişen ekonomiyi libere etmeyolundaki çabalar ele alınarak, sosyalist sistemden kopuş sırasında ortaya şok tedavi olarakuygulamaya konan özelleştirme trendleri incelenecektir. Bütün inceleme ve analizler sırasında vesonuçları arasında özelleştirmenin ortaya çıkardığı olumlu ve olumsuz etkileri ele alınmayaçalışılmıştır. Özelleştirmenin dünya çapındaki etkilerinin incelenmesi, ortaya çıkardığı sorunlarve ortak etkileri ele alınmıştır.Danışman:Yard. Doç. Dr. Özhan ÇET NKAYASayfa Sayısı:151
Özet (Çeviri)
Title:PRIVATIZATION PRACTICES OF PUBLIC ADMINISTRATION, IMPACTS ANDASSESSMENT OF PRIVATIZATIONS(KYRGYZSTAN STUDY)Abstract:The subject of privatization practices of public administration and its impacts carry theimportance in Turkey and all over the world. Privatization concept can vary according to thestructural aspects of countries. The political, fiscal and economic situation of each country altersthe period and the number of privatization. The main goal of the study is to analyze the impactsof privatizations which are been put into practice by various world countries. To get started bythe conceptual dimensions and definitions, this study analyzes cases, scopes and goals ofprivatizations. The following section analyzes the impacts which appears as the result ofrecommended privatization programs by the World Bank and IMF to various countries. The endof this section, considers privatization practicing period since 1985 in Turkey including theTurkish Telecom Corporation. Last section describes efforts on liberalization of boomingeconomy since 1990 in Former Soviet Kyrgyz Republic, and the exercized privatization trendswhich are put as the shock treatment at the moments of being departed from socialist system.Including all the analyzes and resultings, the positive and the negative impacts of privatizationsare been undertaken. The analyze of the worldwide impacts of privatization, the problems andthe common effects are taken in hand.Student Advisor:Yard. Doç. Dr. Özhan ÇET NKAYAPage Count:151