Sinemada Suç ve Ceza-Modern toplumlarda adalet arayışının sinemada temsili
Crime and Punishment in the cinema the representation of the seeking of the justice in modern socities in cinema
  1. Tez No: 188608
  2. Yazar: EMEL YUVAYAPAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZUHAL ÇETİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sinemada Suç ve CezaModern Toplumlarda Adalet Arayışının Sinemada TemsiliEmel YuvayapanÖZETToplumların politik, ekonomik, ahlaki yaşamlarıyla sanatsal üretimleriarasında kopmaz bir ilişki vardır. Sanat üretiminin analiziyle, ele alınmakistenen toplumlar hakkında pek çok ipucuna ulaşmak mümkündür. Aynışekilde, ele alacağımız bir kavram da bizler için toplum yaşamına dair önemliveriler sağlayacaktır. Adalet ve adaletin kendini somut olarak görünür kıldığıyasa aracılığıyla belirlenen suç ve ceza kavramları da bu bağlamda takibiyapılabilecek kilit kavramlardandır. Tüm topluma karşı gerçekleştirilmiş biredim olarak kabul edilen suç, bir bütün olarak toplumun, bu dışsallaştırmayıoluşturan değer yargılarını anlamamızın yolunu açar. Suçun bir sonucu olarakortaya çıkan ceza, suçtan birebir etkilenmiş olanların dışında adaletin zarargörmüş olduğu ve yeniden kurulması gerekliliği üzerinde temellenmektedir.Aynı zamanda, sanat anlatısı için oldukça uygun bir içerik de oluşturan bukavramlar, sinema tarihi boyunca pek çok filmde ya olay örgüsünü kurabilmekya da toplumsal bir tartışmanın izini sürebilmek için kullanılagelmiştir.
Özet (Çeviri)
Sinemada Suç ve CezaModern Toplumlarda Adalet Arayışının Sinemada TemsiliEmel YuvayapanABSTRACTThere is a hard relation between the artistic production and political,economical and moral lives. It is possible to reach much information and manyclues about the societies to be taken up by analyzing the art production.Similiarly any concept which we deal with will provide us vith valuableinformation. The crime and the punishment concepts that are being concrete bythe help of justice and the law are also two important key figures for us toexamine. The crime concept as an action against all the society helps us tounderstand the standards of the judgement forming this externalism. Thepunishment which occurs as the reasult of the crime is based on the damageaffecting people except the effected ones and the must to re-establish it. At thesame time, these concepts which make up a suitable content for the artnarration have been used for the cinema history in many movies and to set upa narration or to follow a social discussion.